birgün

23° AÇIK

Sokak Akademisi başladı

Sokak Akademisi kapsamında yapılan açık ders öncesi BirGün’e konuşan Durak: Bilimsel üretimi kısıtlayabileceğini zannedenler yanılıyor, sokakta da olsa bilim üretmeye hazırız.

GÜNCEL 04.12.2016 16:33
Sokak Akademisi başladı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) ihraç edilen, açığa alınan ya da hakkında soruşturma başlatılan akademisyenlerin ders vereceği ‘Sokak Akademisi’ başladı.

İlk dersini bugün Ankara Kuğulupark’ta ‘Hegemonya ve karşı hegemonya’ başlığıyla yapan Sokak Akademisi’nin ilk akademisyenleri ise görevinden uzaklaştırılan Yasin Durak ve hakkında soruşturma başlatılan Mehmet Mutlu oldu.

sokak-akademisi-basladi-217584-1.Açık ders öncesi BirGün’e konuşan Yasin Durak, başlattıkları çalışmayı şu sözlerle özetledi: “Özellikle ihraç edilen akademisyenlerin başını çektiği bir atölye olarak kurguladık Sokak Akademisi'ni. Bu atölye çalışmaları çerçevesinde de her hafta farklı yerlerde farklı hocalar ders verecek. Sokak derslerini, bu koşullarda nereye kadar yapabilirsek yapacağız.”

Sokakta da olsa bilim üretmeye hazırız

Üniversitelere yapılan baskılara da değinen Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akademi inanılmaz bir baskı altında. İstediğiniz çalışmayı yapıp bilim üretemiyorsunuz. Biz de bu sebeple akademiyi sokağa taşımaya karar verdik. Sokak Akademisi, ‘Bilimsel üretiminin sınırları olmaz’ demenin bir çeşidi. Yani, bilimsel üretimi kısıtlayabileceğini zannedenler yanılıyor, sokakta da olsa bilimsel üretime hazırız.”

sokak-akademisi-basladi-217583-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol