birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Sokak hayvanlarına daha iyi bakabilmek için 71 yaşında veterinerlik bölümünü bitirdi

YAŞAM 20.12.2020 13:58
Sokak hayvanlarına daha iyi bakabilmek için 71 yaşında veterinerlik bölümünü bitirdi
Abone Ol google-news

Editör notu: Haberin sonunda, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası'nın açıklaması bulunmaktadır. Okurlarımızın dikkatine.

Samsun’da 42 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Biyoloji Öğretmeni Fevzi Uyar, kendini sokak hayvanlarına adadı. Belirlediği noktalarda sokak hayvanlarını atık tavuk parçaları ve kuru mama ile besleyen Uyar, sayıları bine yaklaşan sokak köpeğini beslemeye çalışıyor. Uyar, hayvanseverlerle birlikte her ay 10 tona yakın tavuk kemiği ile kuru mama temin ederek günlük kamyonetiyle dağıtım yapıyor. Uyar’ı gören köpekler, kamyonetin peşine takılıyor.

Sokak hayvanlarının tedavilerini de yapmak isteyen Uyar, 69 yaşında başladığı Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nden bu yıl mezun oldu. Beslediği hayvanları tedavi etmeye de başlayan Uyar, aşılarını yapıyor, yaralarını pansuman ediyor. Okuduğu bölümü 4 yıla tamamlamayı hedefleyen Uyar, çevresinde sokak hayvanlarının dedesi olarak tanınıyor.

VETERİNERE BORCU BİRİKİYORDU

sokak-hayvanlarina-daha-iyi-bakabilmek-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi-819027-1.

Yaklaşık 5 yıldır sokak hayvanları için mücadele ettiğini söyleyen Uyar, “İlk başladığımızda küçük çaplı bir mücadeleydi fakat zamanla mücadelemiz büyüdü. Ayda 8-10 ton mama dağıtır hale geldik. Bazı şeyleri beceriyor olsam da, bir eksiklik hissediyordum. Kızımın da teşvikiyle, hayvan sevgimi okullu hale getirmek istedim. Kızım Adalet Bölümü okudu ben de Laborant Veteriner Bölümü’nü seçtim. 69 yaşında başladım bu bölüme ve harıl harıl ders çalışarak, 71 yaşında mezun oldum. Burada bazı köpeklerde çeşitli hastalıklar oluyordu. Uyuz, enfeksiyon kapma riski olan yaralarla karşı karşıya kalıyorduk. Elbette tedavi gerektiren canlarımızın hepsini veterinere götürüyoruz ama aşağı yukarı her hayvanseverin, veterinere 5-6 bin TL borcu birikmeye başlamıştı. ‘Acaba bazı müdahaleleri kendim de yapabilir miyim?’ diye düşünerek bu bölümü bitirdim. Çok şükür, iyi ki de bitirmişim” dedi.

sokak-hayvanlarina-daha-iyi-bakabilmek-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi-819028-1.

2 yıl okuduğu okulu 4 yıla tamamlamayı düşündüğünü söyleyen Uyar, “Yaşım gereği biraz dinlenmem gerekiyor ama öyle de bir niyetim var. Arkadaşlarımın çoğu bana, ‘dağdaki hayvanlara baktığın kadar bize baksana’ diye şaka yapıyorlar. Hepsi çok memnun oldu benim bu bölümü bitirmemden. ‘Boşver’ diyenler de oldu ama ne yapacaksınız, biz doğru bildiğimiz yoldan devam ediyoruz. Bugün bir hayvanımızın kulağı şişmişti. Enfeksiyon riski taşıyordu ve antibiyotik yapılması gerekiyordu. Pandemi sebebiyle Terme ilçesinde yaşıyorum ve sürekli gidip geliyorum. O nedenle gün aşırı da olsa antibiyotik yapmam gerekiyor. Ona da böyle bir müdahalede bulundum” diye konuştu. (DHA)

ANKARA BÖLGESİ VETERİNET HEKİMLERİ ODASI’NDAN AÇIKLAMA

Demirören Haber Ajansı kaynaklı haber üzerine Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası açıklama yapmıştır.

Oda tarafından gazetemize gönderilen ve konu hakkında ciddi uyarıları içeren açıklama aynen şöyle:

sokak-hayvanlarina-daha-iyi-bakabilmek-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi-824253-1.

sokak-hayvanlarina-daha-iyi-bakabilmek-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi-824255-1.

sokak-hayvanlarina-daha-iyi-bakabilmek-icin-71-yasinda-veterinerlik-bolumunu-bitirdi-824254-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun