birgün

2° HAFİF YAĞMUR

BİRGÜN KİTAP 09.12.2021 15:00

SOL Kültür duyurdu: ‘Kasabanın Akşam Halleri’ çıkıyor

SOL Kültür Yayınları, sanatçı Erdal Güney’in öykü kitabı ‘Kasabanın Akşam Halleri’nin duyurusunu yaptı. Kitaptaki çizimler Fahrettin Engin Erdoğan’ın imzasını taşıyor.

SOL Kültür duyurdu: ‘Kasabanın Akşam Halleri’ çıkıyor

Sevilen müzisyen Erdal Güney’in ilk kitabı ‘Kasabanın Akşam Halleri’, SOL Kültür Yayınları’ndan yakında kitapçı raflarındaki yerini alacak.

Kitabı Twitter’dan duyuran SOL Kültür, “Sevgili Erdal Güney'in kaleme aldığı ve Fahrettin Erdoğan'ın resimlediği 'Kasabanın Akşam Halleri' öykü kitabı çıkıyor!” ifadelerine yer verdi.

Çizimlerinde Fahrettin Engin Erdoğan'ın imzasının bulunduğu kitabın ön siparişi https://www.solkultur.com/kasabanin-aksam-halleri linkinden verilebiliyor.

KİTAPLA İLGİLİ NE DEDİLER?

“Ezgileriyle büyülendiğimiz Erdal Güney, her ne kadar tevazu gösterip ‘kendi cazibesiyle gelen öyküler’ dese de, yazının dilini müzik gibi akıcı, sinema gibi görsel ve arkadaşlık gibi şenlikli bir hale getirdiği öyküleriyle de büyülüyor bizi. Eskisinden yenisine, büyüğünden küçüğüne, sırlısından yalınına, üzgününden güldürüşlüsüne okuduğumuz pek çok kasaba öyküsüne, hak’katen neşesiyle, hüznüyle 32 kısım tekmili birden Kasabanın Akşam Halleri de ekleniyor şimdi. Üstten bakmayan, kasabanın içinden gelen, insanlık hallerinin kıymetini bilen, içi gülen, içten üzülen, sıcak, dedikoduları rivayete dönüştürüp acısını alan, en güzeli de kasaba edebiyatımıza ve öykücülüğümüze yepyeni, şimdiden unutulmaz karakterler kazandıran, şimdilik onsekiz ama devamı sökün edecek öyküler derim. Ben sevdim, eller okusun!” Haydar Ergülen

“Erdal Güney’in Kasabanın Akşam Halleri’ni okuyun. İçinden türküler, şarkılar geçen hüzünlü hikayeler yazmış. Kasabaların ancak orada yaşayanların iyi bildiği kederiyle sarılmış neşeli hikayeler. Güney’in sesinden bildiğimiz türküler gibi, ‘kendi cazibesiyle gelen sular’ gibi, eski şarkılar gibi… içli, tanıdık ve usta işi hikayeler bunlar.” Ercan Kesal

“Erdal Güney’in kasabasına akşam bir dünya iniyor. Lafın gelişi değil, Robert De Niro bile bu kasabada kendine bir yer buluyor. Doktorası sinema üzerine olduğundan belki de okurken insanın zihninde bir kamera evlerin üzerinden yükseliyor, çay ocağına yaklaşıyor, sıklıkla fona neşeli bir müzik giriyor. Hasret kaldığımız o gülücükleri oturtuyor insanın yüzüne. Sadece okuru değil kasabanın sakini olmak istiyor insan. Sıkıştığımız kentli dünyamızdan çok daha fazla bir hayat var bu kasabanın akşamlarında.” Ayşen Şahin

KİTABIN KÜNYESİ

Yazan: Erdal Güney

Yayınevi: Sol Kültür Yayınları

Dizi Adı: Edebiyat

Resimleyen: Fahrettin Engin Erdoğan

Yayına Hazırlayan: E. Ozan Ekşioğlu, Yasin Durak

Düzelti: İpek Baysan, Levent Hekim

Kapak/Sayfa Tasarımı: Mutlu Erol Kahya

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol