birgün

22° PARÇALI BULUTLU

SOL Kültür Yayınları duyurdu: 'Kültürün Huzursuzluğu' çıktı

SOL Kültür Yayınları, akademisyen Yasin Durak’ın yeni kitabı ‘Kültürün Huzursuzluğu’nun duyurusunu yaptı. Kitaptaki çizimler Defne Kıran’ın imzasını taşıyor.

BİRGÜN KİTAP 18.08.2022 17:13
SOL Kültür Yayınları duyurdu: 'Kültürün Huzursuzluğu' çıktı
Abone Ol google-news

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attığı için ihraç edilen Barış Akademisyeni Yasin Durak'ın SOL Kültür Yayınları’ndan kitapçı raflarındaki yerini alacak.

SOL Kültür Yayınları'nın Twitter hesabından yapılan duyuruda, "Yasin Durak gördüğünüz kitabında 'çağımızın bize düşen hissesi' dediği Erdoğan döneminin kültür politikalarına odaklanıyor" denildi.

Kitaptaki çizimler Defne Kıran’ın imzasını taşıyor.

Kitabın siparişi SOL Kültür Yayınları'nın internet sitesi www.solkultur.com'dan verilebiliyor.

SOL Kültür Yayınları’ndan kitaba ilişkin yapılan tanıtım şöyle:

“Karşılıklılığa dayalı kültürel serüven ‘yukarıdan’ ayrıştırmalarla ve hummalı çalışmalarla ne kadar yönlendirilmek istenirse istensin, sınıflı toplumun inkârına adanmış ideolojiler ne kadar güçlenirse güçlensin, ister nefret söylemiyle süslensin ister aparatlarla güdülensin, cümle kutuplaştırmaya rağmen burjuva iktidar ibreyi tek bir yöne bükemez.”

"Yasin Durak elinizdeki kitabında “çağımızın bize düşen hissesi” dediği Erdoğan döneminin kültür politikalarına odaklanıyor. Semboller, zaman anlatısı ve fantazya izleklerine özel bir önem vererek, iktidar eliyle Türkiye kültürünün nasıl İslamlaştırıldığının farklı uğraklardaki tahliline girişiyor. Bununla da yetinmeyerek, çalışmasını bitirmeden evvel Türkiye’de direniş kültürünün sunduğu olanaklara dair etkili bir siyasal antropoloji tartışması yürütmeyi de ihmal etmiyor. Türkiye toplumuna atfedilen “olağan muhafazakârlık” nitelemesinin arka planını merak edenler için ufuk açıcı bir çalışma…"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun