birgün

12° AÇIK

SOL Parti: 2022’ye girer girmez prim borcunu ödeyememiş yurttaşların sağlık hizmetine erişemeyecek olması kabul edilemez

2022’ye girerken prim borçlarını ödeyememiş yurttaşların sağlık hizmetinden yararlanamayacak olmasına tepki gösteren SOL Parti, “Eşit, parasız, nitelikli, ulaşılabilir sağlık her yurttaş için haktır” dedi.

SAĞLIK 30.12.2021 13:04
SOL Parti: 2022’ye girer girmez prim borcunu ödeyememiş yurttaşların sağlık hizmetine erişemeyecek olması kabul edilemez
Abone Ol google-news

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve BAĞ-KUR prim borçlarını ödeyemeyen yurttaşların 2022’de sağlık hizmetinden yararlanamayacak olmasına SOL Parti’den tepki geldi. Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten SOL Parti, “Eşit, parasız, nitelikli, ulaşılabilir sağlık her yurttaş için haktır” dedi.

SOL Parti’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sağlık hizmetlerine koşulsuz erişim lütuf değil, her yurttaş için en temel insan hakkıdır.

2022’ye girer girmez GSS ve BAĞ-KUR prim borcunu ödeyememiş olan milyonlarca yurttaş sağlık hizmetine erişemeyecek.

01.01.2022 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamında olup prim borcu olan işsizlerin, okulunu bitirip iş bulamayan gençlerin, siftah yapamayan ve iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafın, çiftçinin, ev hizmetlerinde çalışan kadınların ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ve devlet üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün olamayacaktır.

Sağlık hizmetine erişebilmek için Genel Sağlık Sigortası ve BAĞ-KUR prim borcu olmaması gerekmektedir. İktidar, her yıl prim borcu olan milyonlarca yurttaşın borcunu öteleyerek ‘lütufla’ sorunu çözme yoluna gitmektedir. Bu yılbaşı itibarıyla da prim borcu olan yaklaşık on milyon yurttaşımız eğer yeni bir düzenleme yapılmaz ise Sağlık Bakanlığı ve kamu üniversite hastanelerinde sağlık hizmetine erişemeyecek.

Ekonomik krizle boğuşan ve açlık, işsizlik, yoksulluğa mahkûm edilen milyonlar zaten sağlıklı beslenemediği, barınamadığı, ısınamadığı için hastalanmaya açık hale getirilmektedir. Bir de üzerine pandemi koşullarının eklendiği bu günlerde on milyon yurttaşın kamu sağlık hizmetine erişiminin engellenmesi kabul edilemez.

Soruyoruz; Madem ekonomi uçuşta, o halde neden vatandaşlar prim borçlarını ödeyememektedir? İktidarın söylediği her söz yalan, her söz algıya çıkıyor!

Pandemi tüm dünyada ve Türkiye’de piyasacı sağlık sisteminin halk için iflas ettiğini tüm açıklığı ile ortaya sermiştir. AKP’nin 2003’den itibaren başlatmış olduğu ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ iktidarları gibi iflas etmiştir.

Eşit, parasız, nitelikli, ulaşılabilir sağlık her yurttaş için haktır. Bu ülkede yaşayan herkesin primsiz-parasız sağlık hizmetine erişimi mümkün!

Bunu sağlamak tek adam rejiminden örgütlü gücümüzle kurtulup, SOL politikaları yani kamucu politikaları uygulamakla mümkün!

Bunu gerçekleştirecek tek odak örgütlü halk muhalefetidir!

Bizden aldıklarını, bizim olanı geri almak için mücadeleye!

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun