SOL Parti Antalya: Tarikatlar iktidarını defedelim
Fotoğraf: SOL Parti

HABER MERKEZİ

SOL Parti Antalya İl Örgütü, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında ‘evlendirilip’ istismara maruz bırakılmasına tepki göstererek açıklama yaptı. SOL Parti Döşemealtı İlçe Örgütü’nde yapılan açıklamada, SOL Parti İl Başkanı Aysel Aydın, “Tarikatlar iktidarını defedelim” dedi.

Türkiye'de 20 yılda kamu kuruluşlarının ve eğitim kurumlarının tarikatlara ve cemaatlere peşkeş çekildiğine dikkat çeken Aydın, “BirGün gazetesinin ortaya çıkardığı İsmailağa tarikatında yıllarca süren çocuk istismarı, ülkemizin en küçüğünden en büyüğüne kadar esir edilmeye çalışıldığı karanlığın bir parçasıdır. Henüz geçtiğimiz aylarda, şeyhinin cenazesine iktidarından muhalefetine tüm isimlerin katıldığı İsmailağa ve benzeri cemaatler, bu rejimin helalleşilecek rengi değil, temizlenmesi gereken urudur” dedi.

Çocuklar ve gençlerin tüm toplumun vergileriyle finanse edilen tarikatlar tarafından gericiliğin pençesinde esir edildiğini vurgulayan Aydın, “Genç yaşında Enes Kara’yı intihara sürükleyen karanlık ile bugün ortaya çıkan skandalın failleri aynıdır. Bu tarikatlara, cemaatlere devletin tüm imkânlarını sağlayan, devlet bürokrasisinin korumasına alan siyasi iktidar bu suçun ortağıdır. Çocuklarımızın, gençlerimizin güvenliği, geleceği için tarikatlar, cemaatler ve bunların rant kapısı olan iktidar tümüyle ülkeden def edilmelidir. Muhalefetin tüm unsurlarının da bu konuda ‘muhafazakar kesimi ürkütme’ kaygısıyla davranmaması ve bu karanlığa karşı mücadele etmesi elzemdir. Ülkemizi bu karanlıktan kurtarmak, çocuklarımızı, gençlerimizi güvenli bir geleceğe kavuşturmak için, gericiliğe karşı istisnasız mücadele edilmelidir” diye konuştu.