birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

SOL Parti: Datça’yı sattırmayacağız

BİRGÜN EGE 24.06.2022 10:48
SOL Parti: Datça’yı sattırmayacağız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

BirGün EGE

SOL Parti Datça İlçe Örgütü, Datça’daki özelleştirmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kargı Koyu’ndan sonra şimdi de Kızlanaltın’da, 17 parsel yani 238 bin metrekare arazi talana ve tahribata peşkeş çekiliyor. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri yetmemiş olacak ki, AKP milletvekilleri güzel Datça’mızın kıyılarını da hedef alan yeni bir ‘Çevre Kanunu Tasarısı’ hazırladı. Antik tarihi ve doğayı sermayenin rant hırsına sunan; yöre halkının giderek daha da yoksullaşmasına, yerini yurdunu, tarlasını, dükkanını satıp göç etmesine neden olacak bu yasaya geçit vermeyeceğiz” denildi.


Kıyıların halkın olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar dile getirildi: “Turizm geliri diye bize yutturmaya çalıştıkları şey birkaç büyük otel ve inşaat firmasının cebini doldurmaktan ibarettir. Kıyılarımız için derhal yöre halkının, köylüsünün, esnafının parçası olduğu sürdürülebilir bir turizm konsepti hazırlanmalıdır. CHP’li Datça Belediyesinin özelleştirme yanlısı tutumu ile bu talanın önüne geçilemez ve bu tutum kabul edilemez. Belediyeden ivedilikle, köylünün, küçük esnafın ve tüm Datça halkının çıkarlarını gözeten, kamucu çözüm önerileri bekliyoruz. Zaman, yoksulluğa ve talana son vermek için kamulaştırmayı tartışmak, hayata geçirmek zamanıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun