birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.02.2020 16:36

SOL Parti’den İdlib açıklaması: Yanlışta ısrara artık son verilmelidir

İdlib’deki gelişmelerin ardından açıklama yapan SOL Parti, “Yanlışta ısrara artık son verilmelidir. Çözüm savaş ve işgalde değil, emperyalizme karşı durarak geliştirilecek bir barış ve kardeşlik siyasetindedir” dedi

SOL Parti’den İdlib açıklaması: Yanlışta ısrara artık son verilmelidir

İdlib’de düzenlenen hava saldırısında TSK mensubu 33 askerin yaşamını yitirmesi ardından SOL Parti’den açıklama geldi.

“Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. Yaralı askerlere acil şifa diliyoruz” denilen açıklamada, “Neden başka bir ülkenin topraklarında savaşıyoruz? İdlib’te ne için ölüyoruz ve öldürüyoruz? Türkiye, neden CIA tarafından eğitilmiş cihatçı güçleri koruma ve kollama sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı? Bugün, iktidar bu sorulara yanıt vermekle yükümlüdür!” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamasında, “AKP’nin, kural tanımaz bir biçimde komşu Suriye ve Libya topraklarına asker göndermesinin hiçbir askeri, siyasi ve insani gerekçesi yoktur” diyen SOL Parti, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yanlışta ısrara artık son verilmelidir. Başta ABD olmak üzere, Rusya ve tüm bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye’de Suriye topraklarındaki askeri varlığına son vermelidir.

Çözüm savaş ve işgalde değil, emperyalizme karşı durarak geliştirilecek bir barış ve kardeşlik siyasetindedir.”

SOL Parti’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Çözüm Barış ve Kardeşlik Siyasetidir

Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan saldırı sonucunda 33 yoksul genç daha yaşamını kaybetti. Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. Yaralı askerlere acil şifa diliyoruz.

Neden başka bir ülkenin topraklarında savaşıyoruz? İdlib’te ne için ölüyoruz ve öldürüyoruz? Türkiye, neden CIA tarafından eğitilmiş cihatçı güçleri koruma ve kollama sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı?

Bugün, iktidar bu sorulara yanıt vermekle yükümlüdür!

Suriye’yi her yönüyle yıkıma uğratan emperyalist saldırganlığa ilk günden itibaren karşı çıktık. AKP’nin cihatçı-fetihçi anlayışla, emperyalist yıkımın parçası olmasının nasıl felaketlere yol açacağını her aşamada ifade ettik. Bugün geldiğimiz tablo bu yöndeki gerici ve teslimiyetçi politikaların geldiği son ve kanlı duraktır.

AKP’nin, kural tanımaz bir biçimde komşu Suriye ve Libya topraklarına asker göndermesinin hiçbir askeri, siyasi ve insani gerekçesi yoktur. Bu sorumsuz politikaların, yapılan yanlışların üzeri bugün yeni savaş çağrıları ile örtülmeye, ülkemiz bu şekilde daha büyük felaketlere sürüklenmeye çalışılıyor. İktidar, savaşı içerde yaşadığı güç kaybını engellemenin ve muhalefeti susturmanın da bir yolu olarak kullanıyor.

ABD’ye ve NATO’ya askeri müdahale çağrıları yapılıyor. Suriye, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında, Suriye’nin parçalanması amacıyla iç savaşa sürüklendi. Türkiye de AKP eliyle bu yıkım projesinin parçası kılındı. Bugün bir yanda ABD bir yanda Rusya ile parçalanmış Suriye’de yaşanan çaresizlik bu politikanın sonucudur.

Bu yanlışta ısrara artık son verilmelidir. Başta ABD olmak üzere, Rusya ve tüm bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye’de Suriye topraklarındaki askeri varlığına son vermelidir.

Çözüm savaş ve işgalde değil, emperyalizme karşı durarak geliştirilecek bir barış ve kardeşlik siyasetindedir.

sol-parti-den-idlib-aciklamasi-yanlista-israra-artik-son-verilmelidir-694343-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız