birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 21.09.2020 15:22

SOL Parti: Eğitim kurumları yüz yüze eğitim için yeniden düzenlenmeli

SOL Parti, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek bütün çocukların eşit, parasız, laik ve bilimsel eğitime ulaşması için gerekli koşulların oluşturulmadığına dikkat çekti. İstanbul İl Başkanı Üzüm, “Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden düzenlenmeli” dedi.

SOL Parti: Eğitim kurumları yüz yüze eğitim için yeniden düzenlenmeli

MERAL DANYILDIZ

SOL Parti, yüz yüze eğitimin 1’inci ve okulöncesi öğrencileri için başlamasıyla birlikte İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Halk çocukları eğitime erişemiyor. Yandaşların muslukları kesilsin. Sağlıklı ve nitelikli eğitim verilsin” pankartının açıldığı açıklamada, SOL Parti İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzüm, okulların salgına hazır olmadığına dikkat çekti. Üzüm, şu ifadeleri kullandı: “Salgınla baş etmek öğretmenlere, velilere, eğitim emekçilerine bırakılmış durumda. AKP’nin eğitim alanında iktidara geldiği günden bugüne sürdürdüğü piyasacı ve gerici politikalar salgında da hızla devam ettiriliyor. AKP salgını eğitimde de yönetemiyor.”

754 BİN 429 ÖĞRENCİNİN EVİNDE TELEVİZYON YOK

Pandemi döneminde özellikle yoksul ailelerin çocukları başta olmak üzere bütün çocukların eşit, parasız, laik ve bilimsel eğitime ulaşması için gerekli koşulların oluşturulmadığını gördüklerini ifade eden Üzüm, “Uzaktan eğitime ulaşım konusunda Milli Eğitim Bakanı’nın verileri dahi ortaya çıkan eşitsizliklerin her geçen gün daha da derinleştiğini gösteriyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanı pandemi döneminde kırsal kesimde yaşayan 1 milyon 700 bin öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini, internet, tablet, bilgisayar gibi teknik donanımdan yoksun olduğunu itiraf ederek sorumluluğu üzerinden atıyor” dedi.

sol-parti-egitim-kurumlari-yuz-yuze-egitim-icin-yeniden-duzenlenmeli-783389-1.

"ÖZEL OKULLAR KAMULAŞTIRILMALI"

“Velilere ‘özgür tercih seçeneği sunuyoruz’ diyerek taahütname gönderen siyasi iktidar kamusal sorumluluktan kaçarak okulların pandemi koşullarına uygun hale getirilmediğini de itiraf ediyor” diyen Üzüm, pandemi koşullarında gerekli önlemler alınarak hazır hale getirilen okullarda olması gereken çocukların tarikatların, cemaatlerin, merdivenaltı Kuran kurslarında gerici öğretilerle zehirlendiğini aktardı. SOL Parti İstanbul İl Başkanı, önerileri şöyle sıraladı:

>> Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden düzenlenmeli,

>> Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için ücretsiz servis olanağı sağlanmalı,

>> Okullarda bir sınıfta en fazla 10 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalı,

>> Taşımalı eğitime son verilerek köy okulları yeniden eğitime açılmalı,

>> Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bütün sınıfların yüz yüze eğitime karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmalı,

>> Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmeli,

>> Özel okullar kamulaştırılmalı,

>> Tarikat ve cemaatlere bağlı yurtlar kamulaştırılarak eğitim faaliyetlerine son verilmelidir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız