birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.09.2020 18:28

SOL Parti: Halkın inancını sömüren karanlık odaklar dağıtılmalıdır

Uşşaki tarikatı liderinin 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkması üzerine açıklama yapan SOL Parti, "Türkiye, AKP iktidarında tarikat-cemaat devletine dönüştürüldü. Ülkemizin demokratik ve aydınlık bir geleceği, ancak laik bir düzenin kurulmasıyla mümkün olabilecek. Devlet içinde örgütlenmiş tüm tarikat ve cemaatler temizlenmeli" dedi.

SOL Parti: Halkın inancını sömüren karanlık odaklar dağıtılmalıdır

Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklandı. Olayın ardından tarikat üyeleri ise şikayetçi babayı darp etti.

AKP iktidarının ülkeyi tarikat- cemaat devletine dönüştürmesine ilişkin açıklama yapan SOL Parti, "FETÖ’nün tasfiyesinin ardından başka tarikatlar devlet içinde örgütleniyor. İktidar tarafından bir koalisyon gücü olarak desteklenen bu gerici-şeriatçı güçler, Ayosofya şovunun ardından sokakta şeriat-hilafet çağrısı yapmıştı" ifadelerini kullandı.

"İktidar tarafından korunan irili ufaklı pek çok tarikat, halkın dini duygularını istismar ederek ticaret ve siyaset denklemine dahil olup, devlet içinde örgütleniyor" denilen açıklamada, Bu kapalı, karanlık tarikatların kendi kurallarını dayattığı küçük iktidar alanları kurduğu belirtildi.

AYDINLIK BİR GELECEK, LAİK BİR DÜZENLE MÜMKÜN

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Buralarda din kisvesi altında tam bir baskı, itaat, biat kültürü hakim oluyor, gerekirse şiddete dahi başvurulabiliyor. Şeyhin her sözünde, her arzusunda bir hikmet bulunarak itaat ediliyor. Bu yapılarda aklın, bilimin, sorgulamanın, eleştiri kültürünün zerresine rastlanmaz.

Uşşaki adındaki bu tarikat lideri de İslam devleti kurma çağrılarıyla yoksul halkın dini duygularını sömürerek kendini güç oluşturmaya çalışırken; 12 yaşındaki bir çocuğu istismar ettiği ortaya çıktı.

Ülkemizin demokratik ve aydınlık bir geleceği, ancak laik bir düzenin kurulmasıyla mümkün olabilecek. Devlet içinde örgütlenmiş tüm tarikat ve cemaatler temizlenmeli; halkın inancını sömüren menfaat kapısı bu karanlık odaklar dağıtılmalıdır. Eğer bu gidişata dur demek için birleşip daha büyük bir güçle mücadele etmezsek tarikatlar sonunda kötü emellerine ulaşıp, gerçekten bir İslam devletine de kapı açabilirler.

NE OLMUŞTU?

Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklandı. Olayın ardından tarikat üyeleri ise şikayetçi babayı darp etti. Babanın omzu kırıldı, belinde ve kolunda ise yaralar var.

Jandarma ekipleri Nurullah hakkındaki ihbar nedeniyle, Sakarya’nın Akyazı ilçesinin Kuzuluk mahallesinde bulunan 'dergaha' geldi. Görgü tanıkları, jandarmanın ardından birkaç kişinin daha geldiğini yaşanan tartışmanın ardından tarikat mensuplarının Jandarmaların yanından bir adama saldırdığını söylediler. Görgü tanıkları, jandarmanın biber gazı dahi kullanmasına rağmen, müritlerin saldırısını güçlükle durdurabildiklerini söyledi. Kavganın ardından Fatih Nurullah gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol