birgün

18° AÇIK

SOL Parti hatırlattı: Turgut Özal kimdir?

SOL Parti, “Meraklısına hatırlatma: Turgut Özal kimdir?” başlıklı bir açıklama yayınlayarak, Özal’ın Şili’den sonra Türkiye’yi neoliberalizmin ikinci laboratuvarı haline getirdiğini ve 1987 referandumunda siyasi yasakların sürmesi için ‘no’ kampanyası düzenlediğini belirtti.

GÜNCEL 18.04.2022 17:51
SOL Parti hatırlattı: Turgut Özal kimdir?
Abone Ol google-news

SOL Parti, 17 Nisan’daki ölüm yıldönümünde siyasiler tarafından olumlu ifadelerle anılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

“Meraklısına hatırlatma: Turgut Özal kimdir?” başlıklı açıklamada, Özal’ın ‘zenginleri seven bir cumhurbaşkanı’ olduğu belirtildi.

Özal’ın, Şili’den sonra Türkiye’yi neoliberalizmin ikinci laboratuvarı haline getirdiğini vurgulayan SOL Parti, “Bürokrasiye ABD’den ithal prensleri helikopterle indiren başbakan. Çevresinde yandaş işadamları bulunduran, ihalelere müdahale etmekte beis görmeyen şahsiyet. 1987 referandumunda siyasi yasakların sürmesi için ‘no’ kampanyası düzenleyen ‘demokrat’” ifadelerini kullandı.

SOL Parti öte yandan Özal’ın, devrimci Hıdır Aslan’ın idamını Meclis’te onaylayan hükümetin başbakanı olduğunun altını çizdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun