birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 12.08.2021 15:23

SOL Parti: Saray'ın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor

Altındağ'da yaşanan olayların büyük bir tehlikeyi işaret ettiğini vurgulayan SOL Parti, "Faşist saldırılara, ayrımcılığa karşı duracağız, öfkemizi Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren emperyalizme ve iktidara yönelteceğiz" açıklamasını yaptı. "Irkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız" denilen SOL Parti'nin açıklamasında, "Sarayın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor" denildi.

SOL Parti: Saray'ın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor

SOL Parti, dün Altındağ'da yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Altındağ’da yaşanan olaylar büyük bir tehlikeyi işaret ettiği belirtilen açıklamada, "Altındağ’da öncelikle Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesine, ardından mültecilerin evlerinin taşlanmasına, mahallelerinin basılıp dükkânların yağmalanmasına kadar varan olaylar silsilesine neden olan esas şey iktidarın izlediği yanlış politikalardır" denildi.

"Faşist saldırılara, ayrımcılığa karşı duracağız, öfkemizi Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren emperyalizme ve iktidara yönelteceğiz" SOL Parti'nin açıklamasında, "Dün akşam Altındağ’da gerçekleştirilen saldırının kalabalığa karışan failleri kadar, sağcı ideolojilerle azmettiriciliğe soyunan burjuva muhalefet ile kaostan nemalanmayı huy edinmiş iktidar temsilcileri de aynı cürmün ortağıdır!" denildi.

Açıklamada, "SOL Parti olarak, mültecilere yönelen şiddetin, linç girişimlerinin, talanın, nefret söyleminin, ırkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız" ifadeleri kullanıldı.

SOL Parti'nin açıklamasının tamamı şöyle:

"Faşist saldırılara, ayrımcılığa karşı duracağız, öfkemizi Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren emperyalizme ve iktidara yönelteceğiz.

Dün akşam Altındağ’da yaşanan olaylar büyük bir tehlikeyi işaret ediyor. Bu insanlık dışı vahşetin arkasında iktidarın biriktirdiği sorunlar, dayattığı çözümsüzlükle birlikte düzen muhalefetinin çözümsüzlüğü derinleştiren milliyetçi politikaları var.

Ne yurttaşların ne de mültecilerin güvenli yaşam alanını oluşturmayan, mülteci sorunuyla ilgili bütün sorumluluğu halkın omuzlarına yükleyen Saray rejiminin sorumsuzluğu bu sonuçları ortaya çıkardı. Altındağ’da öncelikle Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesine, ardından mültecilerin evlerinin taşlanmasına, mahallelerinin basılıp dükkânların yağmalanmasına kadar varan olaylar silsilesine neden olan esas şey iktidarın izlediği yanlış politikalardır.

İktidarın basiretsiz ve aciz dış politikaları nedeniyle bugün ABD, NATO ve AB’nin maşa olarak kullanmakta olduğu Türkiye’ye düzensiz, kayıtsız, kontrolsüz bir mülteci akışı gerçekleşmektedir. Biden’la yapılan son görüşmede, ABD’den güç alabilmek için Afganistan’da “nöbet” üstlenen, rüşvet karşılığında Geri Kabul Anlaşması imzalayan iktidar, Türkiye’yi ABD’nin ve Batı’nın “tampon bölgesi’ haline getirmektedir.

İktidarın izlediği bu politikanın emek piyasasında yarattığı rekabetten gündelik hayatta tetiklediği kültürel çatışmalara kadar uzanan pek çok nedenle ortaya çıkardığı gerilim, bundan nasıl nemalanacağından, nasıl çıkar sağlayacağından gayrısını düşünmeyen egemen sınıfların ve uşaklık ettikleri emperyalistlerin işine geliyor!

AKP’li aparatlar tarafından açıkça belirtildiği gibi, bir kısım burjuva, kayıt dışı ve ucuz işgücü olarak gördüğü mültecilerin emeğine göz dikmekte, iktidar batılı emperyalist entegrasyondan mültecileri bahane ederek para sızdırmakta, fakat mültecilerin yaşam hakkını sağlayacak sosyal politikaları üretmekten inatla uzak durmakta, ülkeye aldığı mültecilere ilişkin hiçbir sorumluluk üslenmemektedir.

Düzen muhalefetinde uzanımlarını bulan başka burjuva hizipler ise örtülü ya da açık olarak nefret söylemini körüklemekte, ırkçılığa varan bir yabancı düşmanlığı yapmakta, bu sayede iktidara galebe çalacağını düşünen kolaycı bir siyasetle yangına benzin dökmekten geri durmamaktadır. AB ülkeleri ve emperyalist blok da sürekli olarak Türkiye’nin mülteciler için güvenli ülke olduğundan dem vurmakta, AKP iktidarına rüşvet vererek kendi yaratıkları savaş ortamının kefaretinden uzak durmak istemektedirler.

SOL Parti olarak, mültecilere yönelen şiddetin, linç girişimlerinin, talanın, nefret söyleminin, ırkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız. Dün akşam Altındağ’da gerçekleştirilen saldırının kalabalığa karışan failleri kadar, sağcı ideolojilerle azmettiriciliğe soyunan burjuva muhalefet ile kaostan nemalanmayı huy edinmiş iktidar temsilcileri de aynı cürmün ortağıdır!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol