SOL Parti, "Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında" başlıklı açıklamasında, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda bitirmeyi ön plana alacak ortak bir sorumluluk dışındaki her türlü tavır, nedeni ne olursa olsun sonunda gerici iktidar cephesinin parçası olmak anlamına gelecektir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Seçimi'nde 'üçüncü bir yol' olmadığı vurgulanan açıklamada, "Ya Taliban cephesinde ya da karşısında olmak dışında bir seçenek söz konusu değildir!" denildi.

SOL Parti: Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında

SOL Parti, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde 'üçüncü bir seçenek' olmadığını belirterek, "Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında" vurgusunu yaptı.

Türkiye, 14 Mayıs'ta 4 adaylı Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne gidiyor. Resmi Gazete'de yayımlanan YSK kararına göre, Cumhurbaşkanı Seçimi geçici aday listesi alfabetik sıralamayla Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan'dan oluştu.

Daha önce Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını desteklediğini açıklayan ve tek aday vurgusu yapan SOL Parti, yazılı açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu.

"Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında" başlıklı açıklamada, "Siyasal İslamcı faşist cephe, HÜDA-PAR’dan Yeniden Refah’a açılımla, ülke tarihinin en karanlık ve gerici ittifakını oluşturdu" ifadelerine yer verildi.

"DAYANIŞMA VE BİRLİK İÇİNDE MÜCADELE" VURGUSU

SOL Parti'nin açıklamasında şunlar kaydedildi: "Kadınları hedef tahtasına koyarak kurulan, hak hukuk nedir bilmeyen, birbirine domuz bağıyla bağlanmış Taliban ittifakı, şayet başarıya ulaşırsa, siyasal İslamcı faşizmin ülkemizi içine sürüklediği karanlığı ne denli büyüteceği şimdiden ortadadır. Bu gerici yığılma karşısında tüm muhalefet cephesinin seçimler boyunca dayanışma ve birlik içinde mücadele etmesi başarının anahtarı olacaktır."

"Bu süreçte muhalefet cephesinde yaratılan her bölünme bu Taliban ittifakının değirmenine su taşımak dışında bir anlama gelmeyecektir" denilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda bitirmeyi ön plana alacak ortak bir sorumluluk dışındaki her türlü tavır, nedeni ne olursa olsun sonunda gerici iktidar cephesinin parçası olmak anlamına gelecektir" ifadelerine yer verildi:

Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Bugün tek adam rejiminin oylandığı bir tür referanduma dönüşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde “üçüncü bir yol yoktur”. Ya Taliban cephesinde ya da karşısında olmak dışında bir seçenek söz konusu değildir! Herkes bilmelidir ki ne olursa olsun sonunda karanlık kaybedecektir, yalnızca birleşik bir mücadele sorumluluğuyla omuz omuza vermek kazanmak için yeterlidir!"