birgün

14° AÇIK

BİRGÜN EGE 16.04.2021 10:41

Soma için adalet aranıyor

Soma için adalet aranıyor

BirGün EGE

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından adalet arayışı devam ediyor.

Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı olan ve 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’na ilişkin davada yargılama yeniden başladı. ‘Olası kastla insan öldürme’ suçundan ceza alan sanıklar hakkında Yargıtay 12. Ceza Dairesinin ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan ceza verilmesini istemesi üzerine 4 sanık yeniden hâkim karşısına çıktı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı sanık Can Gürkan ile Haluk Evinç, Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’un yargılandığı ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 24 Mayıs 2021 Pazartesi gününe ertelendi.

Sanıklardan baş mühendisler Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç'in daha önceden ifadeleri alındığı ve dosyada ifade tutanakları bulunduğu için duruşmaya sadece Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan bulunduğu ilden SEGBİS ile katıldı. Madencilerin avukatları sanıkların SEGBİSile bağlanmasına tepki gösterdi. Müşteki avukatları, sanıklarının getirilmemesinin CMK'ya aykırı olduğunu belirttiler. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların mahkemeye getirilmesi taleplerinin reddine, Can Gürkan hariç sanıkların vareste tutulması taleplerinin kabulüne; kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair süren soruşturmanın akıbetinin sorulmasına ve sanıkların tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi. BirGün EGE

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol