birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.01.2020 17:48

Somali'deki bombalı saldırıda yaralananlar Türkiye'ye getirildi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan 10 kişi Türkiye'ye getirildi

Somali'deki bombalı saldırıda yaralananlar Türkiye'ye getirildi

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun güneybatısındaki Afgoye kentinde bir Türkiyeli müteahhit firmasının şantiyesine düzenlenen bombalı saldırıda yaralananlardan 10'u, tedavi için Türkiye'ye getirildi.

Yaralıları ve sağlık ekiplerini taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 tipi uçak, Etimesgut Askeri Havalimanı'na indi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, havalimanında yaralıları karşılamasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Somali'deki menfur saldırıda yaralanan 17 kişiden 6'sının Türkiye vatandaşı, 11'inin ise Somalili olduğunu hatırlattı.

Yaralıların ilk etapta Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığını belirten Koca, tedavileri yapılan 6 Türkiyeli'den 2'sinin taburcu edildiğini söyledi.

Bakan Koca, şöyle konuştu:

"Toplam 17 hastanın 10'unu Türkiye'ye getirdik. Bu 10 hastanın 4'ü Türk, 6'sı ise Somali vatandaşı. Türk vatandaşlarından 1'inin entübe olduğunu ve genel durumunun biraz daha ciddiyetini koruduğunu, diğer 3 hastamızın ise genel durumunun daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 6 Somali vatandaşının 4'ünün durumları biraz daha ciddi."

Koca, yaralıların ambulanslarla Ankara Şehir Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt ve Ankara Eğitim Araştırma hastanelerine nakillerinin yapılacağını bildirdi.

Havalimanında bazı Somalili yetkililer de hazır bulundu.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız