Somalı madenciler yalnız değil

07.10.2019 11:53 EGE'DE BİRGÜN

BİRGÜN İZMİR

Soma'da çalıştıkları maden ocağından işten çıkarılan ve tazminatlarını alamadıkları için Ankara'ya yürüyüş başlatan Bağımsız Maden İş Sendikasına bağlı işçilere Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’den destek geldi.

Bilgin sabahın erken saatlerinde işçileri Kırkağaç ilçesi sınırlarında ziyaret etti. İşçinin ve emekçinin sonuna kadar yanında olacaklarını belirten Bilgin, "Emek kutsaldır. Hiç kimse bu hakkı yiyemez. İşçi kardeşlerimiz haklı direniş ve hak aramalarında yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Manisa Soma’da 301 maden işçisinin katledildiği faciadan sonra işlerinden çıkarılan, tazminat ve emeklilik haklarını alamayan Soma Holding ve Uyar Madencilik maden işçileri, seslerini duyurmak için Ankara’ya yürüyüş başlattı.

10 gün sürecek yürüyüş öncesi Soma Cengiz Topel Meydanı’nda bir araya gelen işçiler okudukları basın açıklamasında, “Maden işçileri olarak tüm yasal, meşru yol ve yöntemlerle haklarımızı istemekteyiz. Haklarımızı almadan da mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yolumuz açık olsun. Direne direne kazanacağız” dedi.

İşçilerin 15 Ekim’de Ankara’da Enerji Bakanlığı önünde olacakları bildirildi.