birgün

27° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 07.10.2019 11:53

Somalı madenciler yalnız değil

Somalı madenciler yalnız değil

BİRGÜN İZMİR

Soma'da çalıştıkları maden ocağından işten çıkarılan ve tazminatlarını alamadıkları için Ankara'ya yürüyüş başlatan Bağımsız Maden İş Sendikasına bağlı işçilere Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’den destek geldi.

Bilgin sabahın erken saatlerinde işçileri Kırkağaç ilçesi sınırlarında ziyaret etti. İşçinin ve emekçinin sonuna kadar yanında olacaklarını belirten Bilgin, "Emek kutsaldır. Hiç kimse bu hakkı yiyemez. İşçi kardeşlerimiz haklı direniş ve hak aramalarında yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Manisa Soma’da 301 maden işçisinin katledildiği faciadan sonra işlerinden çıkarılan, tazminat ve emeklilik haklarını alamayan Soma Holding ve Uyar Madencilik maden işçileri, seslerini duyurmak için Ankara’ya yürüyüş başlattı.

10 gün sürecek yürüyüş öncesi Soma Cengiz Topel Meydanı’nda bir araya gelen işçiler okudukları basın açıklamasında, “Maden işçileri olarak tüm yasal, meşru yol ve yöntemlerle haklarımızı istemekteyiz. Haklarımızı almadan da mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yolumuz açık olsun. Direne direne kazanacağız” dedi.

İşçilerin 15 Ekim’de Ankara’da Enerji Bakanlığı önünde olacakları bildirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız