birgün

-3° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.04.2020 08:47

Somalı madencilerden AKP’li Özkan’a tepki: Maden patronlarının avukatlığını yapıyor!

Somalı madencilerden AKP’li Özkan’a tepki: Maden patronlarının avukatlığını yapıyor!

Bağımsız Maden-İş Sendikası, Soma’daki madenlerde işçilerin yalnızca yüzde 25’inin çalıştırıldığını ve kesinlikle üretim yapılmadığını iddia eden AKP Milletvekili Mehmet Ali Özkan’a sert tepki gösterdi. Sendika yaptığı yazılı açıklamada, “Özkan tazminat mağduru maden işçilerini, nasıl sarı sendika ve maden patronları ile işbirliği yaparak mağdur ettiyse, şimdi de maden patronlarını koruyup kollamaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sendika ayrıca, Özkan’a şu soruları yöneltti:

►Gerçek manada madenlerde işçi sağlığı ve korona virüsüne karşı ne türlü önlem alınıyor?

►Soma’da tüm madenler üretime devam etmiyor mu? Geçtiğimiz günlerde üç madenci kardeşimizin katledildiği İmbat Maden İşletmesi’nde kurtarma çalışmaları için durdurulan vardiyada çalışan ve iş bıraktırılan maden işçileri telafi çalışmasına çağrılmadı mı?

►Madem üretim yok; İmbat, Demir Export, Yeni Anadolu ve Kolin maden işletmelerinde son 1 aylık üretilen kömür miktarlarını neden açıklamıyorsunuz? Madem üretim yok, İmbat maden işletmesinde Lavvar ve Torbalama tesisleri neden tam kapasite çalıştırılıyor?”

Açıklamada, İmbat Maden İşletmesi’nde yaklaşık 70, Yeni Anadolu Maden İşletmesi’nde yaklaşık 50, Polyak’ta yaklaşık 20 koronavirüs pozitif vaka olduğu da belirtilerek, “Size ve avukatlığını yaptığınız maden patronlarına bir kez daha sesleniyoruz: Maden işçilerinin sağlığı sizin kârınızdan daha önemlidir!” dendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız