birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.07.2020 07:45

Son 4 yılda Avrupa’ya 26 bin sığınmacı gitti

Son 4 yılda Avrupa’ya 26 bin sığınmacı gitti

■ Haber Merkezi

Avrupa’ya son 4 yılda 26 bin sığınmacı gitti, en çok göçmeni Almanya kabul etti. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Hür Demokrat Parti'nin (FDP) Türkiye’den Almanya’ya giden mültecilere ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı. Almanya’da yayın yapan Welt gazetesinin haberine göre Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında 18 Mart 2016'da imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye'den Avrupa'ya gelen sığınmacıların ağırlıklı olarak Almanya tarafından kabul edildiği aktarıldı.

AB Komisyonu verilerine göre 4 Nisan 2016'dan 16 Mart 2020'ye kadar 26 bin 835 sığınmacı Avrupa'ya kabul edildi. Avrupa'ya kabul edilen sığınmacıların 9 bin 967'si Almanya'ya geldi. Böylece Almanya, Fransa'nın iki katı sığınmacıyı kabul etmiş oldu. Fransa ise Almanya'dan sonra en fazla sığınmacı alan ikinci Avrupa ülkesi.

Mutabakat çerçevesinde bazı Avrupa ülkelerinin kabul ettiği sığınmacı sayıları şöyle oldu:

■ Hollanda: 4 bin 571

■ Finlandiya: Bin 964

■ İsveç: Bin 940

■ İspanya: 766

Avusturya, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg ve Portekiz ise çok sınırlı sayıda mülteci için kontenjan açtı. Kıbrıs Cumhuriyeti, Çekya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Polonya, Romanya ve Slovakya Türkiye'den hiç sığınmacı almadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız