birgün

-3° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 13.01.2021 14:52

Son iki hakkı kaldı: Şifresini yanlış girerse 220 milyon dolarlık Bitcoin’lerini kaybedecek

Bitcoin hesabının şifresini unutan bir Alman yazılımcının şifresini doğru tahmin edebilmek için sadece iki hakka kaldı. Stefan Thomas adlı yazılımcı eğer tahmin haklarını yanlış kullanırsa 220 milyon dolar kaybedecek.

Son iki hakkı kaldı: Şifresini yanlış girerse 220 milyon dolarlık Bitcoin’lerini kaybedecek

Bitcoin hesabının şifresini unutan yazılımcı Stefan Thomas'ın şifresini doğru tahmin edebilmek için sadece iki hakkı kaldı. Thomas, eğer tahmin haklarını yanlış kullanırsa 220 milyon dolar kaybedecek.

Bundan 10 yıl önce yaptığı bir iş karşılığında tanesi ortalama 4 dolardan 7 bin 2 Bitcoin alan Thomas, şu sıralar 1 Bitcoin’in 35 bin dolar seviyesine ulaşmasıyla milyoner oldu.

Thomas bu hafta New York Times’a yaptığı açıklamada, şifresini unuttuğunu ve yaptığı 8 denemenin ardından hard diskinde yer alan elektronik cüzdanına erişebilmek için sadece iki şifre hakkı kaldığını belirtti.

NTV’de yer alan habere göre, Thomas bu iki hakkında da doğru şifreyi giremezse 220 milyon dolar değerindeki kripto paraya ulaşamayacak. Başka bir deyişle Alman yazılımcı yanlış şifre girerse 220 milyon dolar kaybedecek. Times’ın raporuna göre dünya genelinde kripto paraların yüzde 20’si cüzdanlara erişimin kaybedilmesi sebebiyle kayıp.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız