birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 26.02.2020 09:28

Son seçim anketinde AKP-MHP cephesine şok

Polimetre'nin yaptığı "Bugün seçim olsa" anketine göre AKP-MHP destekli Cumhurbaşkanı adayı yüzde 50'yi geçemiyor. İkinci turda ise muhalefetin adayının şansı daha yüksek

Son seçim anketinde AKP-MHP cephesine şok

Polimetre’nin, “Bugün seçim olsa (Şubat 2020) Cumhurbaşkanları adaylarının oy oranları’ çalışmasına göre, MHP’nin desteklediği AKP adayı en çok oyu alıyor ancak yüzde 50 barajını geçemiyor.

İkinci Turda AKP veya CHP adayının seçimi kazanabilmesi için İYİ Parti, YP (Ali Babacan'ın partisi) ya da HDP’den en az ikisinin desteğini alması gerekiyor.

Çalışmada, “Birinci turdaki oy kompozisyonu ve muhalif partilerin 23-Haziran-2019 İstanbul ittifakı nedeniyle edindikleri deneyim nedeniyle, “Muhalefet adayının 2. Turda seçimi kazanma ihtimalinin daha fazla olacağı” konusundaki düşüncemizde bir değişiklik yoktur” denildi.

son-secim-anketinde-akp-mhp-cephesine-sok-693025-1.

Medyafaresi’nden Hülya Karabağlı’nın haberine göre, çalışmada dikkat çeken değerlendirmeler şöyle:

"Zaman AK Parti Adayının aleyhine, muhalefet adayının lehine geçmektedir."

"AK Parti adayının cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde söz konusu olabilir. Normal şartlar altında, seçim kazanma ihtimali olmayan cumhur ittifakının erken seçim istemesi söz konusu olmaz."

son-secim-anketinde-akp-mhp-cephesine-sok-693026-1.

"Seçim günü (2023-haziran) yaklaştığında, anayasa 78. maddeye göre TBMM “Savaş sebebiyle seçimlerin ertelenmesine” karar verebilir. Bir başka seçenek de, “Cumhur ittifakının parlamenter sisteme dönülmesini istemesidir.”

son-secim-anketinde-akp-mhp-cephesine-sok-693027-1.

"Ayrıca; Anayasa’ya göre, seçimlerin vaktinde (2023-haziran) yapılması durumunda, zaten 2 kez cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın, tekrar aday olması söz konusu olmayacaktır."

son-secim-anketinde-akp-mhp-cephesine-sok-693029-1.

son-secim-anketinde-akp-mhp-cephesine-sok-693028-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız