birgün

28° AÇIK

SİYASET 12.07.2021 08:27

Son yeşil alana cami yapılacak

Pendik Belediyesi cami yapmak istediği arsayı TCDD’den 10 yıllığına kiralamak için karar çıkarttı. Park olması gereken alanın cami yapılmak istenmesine tepki gösteren Pendik Belediye Meclisi CHP grubu ret oyu verdi.

Son yeşil alana cami yapılacak

Yaren Çolak

AKP’li Pendik Belediyesi, cami yapmak istediği arsayı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) 10 yıllığına kiralamak için Belediye Meclisi’nden karar çıkarttı. Park olması gereken yeşillik alanın, cami yapılmak üzere kiralanması teklifine CHP grubu ret oyu verdi.

Pendik Belediye Meclisi, temmuz ayı toplantısında, Batı Mahallesi’nde bulunan TCDD’ye ait arazinin, cami yapılmak üzere belediye tarafından 10 yıllığına kiralanmasıyla ilgili teklifi görüştü. Belediye teklifin gerekçesinde, Pendik Müftülüğü’nün bölgeye cami yapılması için kendilerine başvuruda bulunduğunu belirtti.


Belediye 2019’da planları değiştirdi

Pendik Belediyesi’nin 18 Ekim 2019’da tasdiklediği imar planlarına göre, söz konusu TCDD’ye ait arsa tek parselken ikiye bölündü. 799 ada 24 parsel ikiye bölünerek, 799 ada 28 ve 799 ada 29 parsel oluşturuldu ve 29 nolu parsel dini tesis alanına alındı. Yaklaşık iki yıl önce dini tesis alanına alınan arsaya şimdi Pendik Belediyesi cami yapacak.

CHP grubunun ret oyu verdiği teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Kararda şöyle denildi:

“Batı Mahallesi, 799 ada 29 parsel sayılı 1089, 83 metrekare alanlı, mülkiyeti TCDD’ye ait taşınmazın Belediyemizce cami imalatı yapılabilmesi için TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nden 10 yıllığına kiralanması uygun görülmüştür.”

Pendik Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yakup Yeter, bölgede trafik yoğunluğu yaşandığını belirterek şunları söyledi: “İnşaat alanı küçük, 250 metrekare cami olamayacağı ve buradaki esnaf için de tatmin edici bir çözüm olmayacağı gibi, bölge için daha fazla sorun yaratacağından teklife hayır dedik.”


son-yesil-alana-cami-yapilacak-897965-1.


Belediye kendi arsasını sattı

Pendik Belediyesi ilçenin başka mahallelerinde pek çok arsasını satarken, cami yapmak için şimdi TCDD’den arsa kiralaması oldukça dikkat çekici. Pendik Belediyesi 5 yıl önce Batı Mahallesi’nde, cami yapılmak istenen yere yaklaşık 400 metre mesafedeki 7 bin metrekarelik arsasını satmıştı. Belediye’nin 29 milyon muhammen bedelle satışa çıkardığı arsa üzerinde şimdi, 15-16 katlı 3 bloktan oluşan binalar yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol