birgün

25° AÇIK

Sondaj ve kuraklık bataklık oluşturdu

Doğal güzelliğine hançer vurulan Salda Gölü’nde kuruyan alanlar bataklığa dönüştü. Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Şakar “Kuyu sondajları ve kuraklık suların azalmasına neden oldu” dedi.

YAŞAM 15.05.2022 06:30
Sondaj ve kuraklık bataklık oluşturdu
Abone Ol google-news

Tolga UĞUR

İktidarın hedefindeki Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde kuraklık ve bölgenin doğallığını bozan projeler nedeniyle su seviyesinin çekilme yaşandı, kuruyan alanlar bataklığa dönüştü. Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Osman Şakar, göldeki suyun son 10 yılda hızlı bir şekilde çekildiğini belirterek “Daha önceki yıllarda kuraklık sebebiyle göl çekilmişti. Bu kış çok kar yağmasına rağmen su seviyesi yükselmemiş. Hatta bir metre kadar çekilmiş. Su çekilen yerlere dağdan sular gelmesiyle o bölge bataklık görünümünü kazanmış. Göl, özellikle son 3 yılda hızla çekildi. Bu durumun nedenleri olarak daha önceki yıllardaki kuraklık ve zirai tarımda kullanılmak üzere kuyu sondajı yapılmasını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şakar, göl alanındaki millet bahçesi projesinin bittiğini, ama iktidarın mesire yeri ve bisiklet yolu gibi projelerinin devam ettiğini belirtti.

MİLLET BAHÇESİ HANÇERİ

2019 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak gösterilen Salda Gölü’nde millet bahçesi yapılacağı açıklanmıştı. İktidar, tüm tepkilere rağmen, uzmanların doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyecek uyarılarına rağmen geri adım atmamış ve 2020 yılının nisan ayında iş makineleri gölün kıyısındaki kumsal alana girmişti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Salda Gölü’ne makinelerle giren Güngör Tarım’a toplam 421 bin TL ceza kesildiğini açıklamıştı.

Geçen yıl ise civar köylerin kanalizasyon suyunun akmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı. Salda Gölü Koruma Derneği, yetkililerin göldeki suyun A kalite, içme suyuna yakın olduğunu söylediklerini hatırlatarak, Salda Gölü’nü korumak için, “Millet Bahçesi projesi iptal edilsin, beyaz kumlara basılmasın, göl çevresindeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon suları göle akmasın ve göl çevresindeki yapılaşmanın durdurulmasını” da içeren 8 talebini duyurmuştu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars’taki mineral oluşumu ve jeolojik yapıyı, benzer forma sahip Salda Gölü’yle kıyaslayacağını açıklamıştı. NASA Bilim Misyon Direktörü Müdür Yardımcısı Dr. Thomas Zurburchen ise “Bu göle sahip olduğumuz için gerçekten çok memnunuz” demişti. Reuters ise Salda Gölü için Dünya’daki Mars tanımlamasını yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun