birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 11.05.2021 11:13

Sonunculuğun sebebi şeffaf olunmamasıymış

Sonunculuğun sebebi şeffaf olunmamasıymış

BirGün ANKARA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile mahkemelerin kıskacı altında bulunan internet özgürlüğü, ulusal ve uluslararası çok sayıda kuruluşun raporuna göre gelişmemiş ülkelerin seviyesinde seyrediyor. İktidar ise bunu uluslararası kuruluşlarının "tarafsız olmamasından" kaynaklandığını iddia ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yönelttiği yazılı soru önergesinde, internet özgürlüğü konusunu gündeme getirdi. Tanrıkulu, “Hangi kategoride yer alıyoruz” dedi.

Karaismailoğlu ise bu konuda kendi değerlendirme kriterlerine uygun bir çalışmanın bulunmadığını öne sürdü. İktidarın en çok eleştirildiği konular arasında yer alan “objektiflik ve şeffaflık” konusunda Karaismailoğlu, “İnternet özgürlüğü konusunda objektif ve nesnel kriterler çerçevesinde, tarafsız ve şeffaf herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Türkiye’nin 2021 yılında internet özgürlüğü konusunda herhangi bir sıralama ya da kategori içerisinde değerlendirmesi yapılamamaktadır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol