birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 14.04.2021 08:40

Sonunda direniş kazanacak

Boğaziçililer Kayyum Rektör Melih Bulu’ya karşı direnişin 100. gününde bir araya geldi. Bin gün de sürse vazgeçmeyeceklerini aktaran Boğaziçililer “Sonunda direniş kazanacak, vazgeçmiyoruz” dedi.

Sonunda direniş kazanacak

Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi’nde "Kayyum rektör" karşıtı protestoların 100’üncü gününde süren nöbet eyleminde, atanmışlara karşı mücadele çağrısı yapıldı. Güney Kampüs Meydanı’nda bir araya gelen akademisyenler, bir kez daha rektörlük binasına sırtlarını dönerek, 100’üncü güne dair açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, bu kez öğrenciler de katıldı.

Akademisyenler 100 gün önce atanan kayyum rektörün demokratik bir uygulama olmadığını ifade etti. Kayyum uygulamasının üniversiteyi tahrip ettiğine dikkati çeken akademisyenler protestolar sürecinde yüzlerce öğrencinin gözaltına alındığını ve onlarcasının tutuklandığını hatırlattı.

Akademisyenler açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Rektör ve rektör yardımcıları istifa edene ve fakülte kurulması kararı geri alınana kadar bu direnişten vazgeçmeyeceğimizi saygıyla duyurur, bu mücadeleyi öğrencilerimize, mezunlarımıza ülkemize olan borcumuz olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Değil 100 gün, değil 6 ay, gerekirse 1000 gün sürecek ve sonunda direniş kazanacak. Kabul etmiyoruz! Vazgeçmiyoruz!”

“Tüm bileşenler olarak üniversitede ve ülkede normalleştirilmeye çalışılan antidemokratik uygulamalara karşı tam 100 gündür direnişteyiz” diyen öğrenciler ise şunları aktardı:

“Başta kadınlar ve LGBTİ+lar için olmak üzere okulun tüm bileşenleri için güvensiz bir hale getirmek isteyen, rektörü olmaya çalıştığı öğrencileri demokratik bir seçim istedikleri için gözaltılarla, haksız soruşturmalarla yıldırmaya çalışan Bulu ve kayyum kadro gidene kadar direnişimiz sürecek! Biz, koltuk sevdasının memleketi nasıl mahvettiğine çocukluğundan beri şahit olan bir nesil olarak direniyoruz. Kurtuluş yok, tek başına; ya hep beraber, ya hiçbirimiz!”
Açıklamaların ardından ‘100. gün konseri’ gerçekleştirildi. Konserde akademisyenler tarafından oluşturulan ‘Bulusuzluk Özlemi’ grubu sahne aldı. Öte yandan okulun merdivenleri tekrar gökkuşağına boyadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol