birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.09.2019 15:27

Şort giydiği için darp edilen Melisa Sağlam davasında karar açıklandı

İstanbul'da Ercan Kızıltaş tarafından şort giydiği bahanesiyle minibüste saldırıya uğrayan Asena Melisa Sağlam'ın davası sonuçlandı. Sanık Ercan Kızıltaş 5 ay hapis cezası aldı

Şort giydiği için darp edilen Melisa Sağlam davasında karar açıklandı

İstanbul'un Pendik ilçesinde 14 Haziran 2017’de minibüste yolculuk yaparken şort giydiği bahanesiyle Ercan Kızıltaş tarafından saldıraya uğrayan Asena Melisa Sağlam'ın İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davası sonuçlandı.

Bugün İstanbul Anadolu 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sonucunda, sanık Ercan Kızıltaş hakkında, Sağlam’a "edepsiz ve hayasız" dediği için 5 ay ceza verilmesi kararlaştırıldı. Kızıltaş'ın adli sicil kaydında gözüken Bakırköy 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği 3 yıl 9 ay hapis cezası olması nedeniyle 45 ay cezası olmuş oldu.

Mahkemenin üst sınıra yakın verdiği kararla birlikte Kızıltaş, toplam 21 ay cezaevinde kalacak.

"BİZ SUSMADIKÇA ONLAR BU EYLEMLERİ YAPMAKTAN ÇEKİNECEKLER"

Mahkeme çıkışında konuşan Asena Melisa Sağlam, "2 yıl önce başıma gelen üzücü olay, bugün yüzümün gülümsemesine sebep oldu. Şunu gördüm, bir şeyin peşini bırakmazsak, gidersek, her ne kadar geç olursa olsun, bize olumlu bir şekilde dönüyor. Bu yüzden sessiz kalmamalıyız. Nasıl ki olumsuz olaylar gündeme bu kadar getiriliyor, seslendiriliyorsa, bu tür olayların da seslendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz susmadıkça, onlar susacak. Nasıl biz sustukça onlar bu eylemleri yapmaya devam ediyorsa, biz susmadıkça da onlar bu eylemleri yapmaktan çekinecekler. En azından bu şekilde inanmak istiyorum. İçime bu inancın dolmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Sağlam, karara dair Twitter hesabından yaptığı paylaşımla "Adalete ve beni hiç yalnız bırakmayan Avukatlarıma, aileme, sizlere teşekkür ediyorum. Hakkında açılan bütün davalar sonuçlandı. Toplamda 4 yıla yakın ceza aldı. 2 seneye yakın ceza evinde kalacak" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Pendik’te üniversite öğrencisi Melisa Sağlam’ın 14 Haziran 2017 günü bindiği Pendik-Aydos minibüsünde ramazanda şort giydiği için saldırıya uğramıştı.

Saldırgan ilk ifadesinde şunları söylemişti: "Niyetli olduğum için bayan şahsı ikaz ettim. 'Bayan arkadaşım edep ve haya denen bir şey var, sizin bu şekilde toplu taşıma aracına binmeniz hiç yakışık almamış' dedim. Bayan bunun üzerine 'Sen de o zaman bakma arkadaşım' dedi. 'İnsanlar bazen nefsine hakim olamıyor, sizin bu giyim tarzınız beni tahrik etti' dedim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız