Sorumlular hesap vermeli
Fotoğraf: MA

Haber Merkezi

Roboski Katliamı'nın 137'nci ayına dair yapılan açıklamada, "Roboski'nin sorumluları hesap vermeden helalleşmeden söz edilemez" denildi.

Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesinde bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 137’inci ayına dair, seçimler nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Geçen 11 yılda, sorumlular yargılanmadı, adalet sağlanmadı, etkin bir yargılama söz konusu olmadı. Ailelerin tek geçim kaynağı olan sınır ticaretini yapmak için yola çıkmış, çoğu çocuk 34 insanın kaderine ölüm, ailelerinin payına da haksızlıkla birlikte harmanlanmış acı düşürüldü. Cehennemi yaşattınız. Devlet halkını katletmez, devlet halkına saldırmaz, haksızca tutuklamaz. Bugün de ikince kez seçim sürecine giderken haksızlık, hukuksuzluk, barışın olmayışı ve devlet baskısı sürüyor; bölgede sandıklarda sorumlu onlarca insan gözaltına alınıyor. Hapishanelerde hasta mahpuslar ölüme, 11 ilimizde depremzedeler yokluğa terk ediliyor. Sorumlu yine devlet ve adaletsizlik. Devlet aranıyor. Silaha, savaşa, ranta ve kendi hükümetini sürdürmeye bütçe ayıran bu yapı, bizlere sıra gelince asla sosyal devlet olmadı, olamadı ve kayıp” denildi.

"Roboski; insan olmanın, vicdan sahibi olmanın, ortak insani değerlerle barış içinde bir arada yaşamanın kurulabilmesinin sembolüdür, eşiğidir" denilen açıklamada, yargı, parlamento ve yürütmenin katliama dair "sınıfta kaldığı" belirtildi. Katliamın hesabının mutlaka sorulacağı vurgulanan açıklamada, adaletin tesis edilmesi istendi. Açıklamada, "Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboski’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız" ifadelerine yer verildi.