birgün

10° AÇIK

AVRUPA 17.09.2021 07:31

Sosyal Demokratlar kazanmaya yaklaştı

Sosyal Demokratlar kazanmaya yaklaştı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya’da 26 Eylül seçimleri öncesinde açıklanan son anket, Sosyal Demokratların yüzde 25, Hıristiyan Birlik partilerinin yüzde 20 oy oranına sahip olduğunu ortaya koydu. İktidardaki Büyük Koalisyonu oluşturan Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki oy farkının sabit kaldığı aktarıldı.


Kamuoyu araştırma şirketi YouGov’un 9-14 Eylül tarihleri arasında bin 816 vatandaşla yaptığı ankete göre SPD yüzde 25’lik oy potansiyeliyle birinci parti olurken Hıristiyan Birlik partilerinin oy oranı yüzde 20 çıktı. Ankete göre, Yeşiller’in oy oranı yüzde 15 olarak belirlenirken aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) oy oranı bir puanlık düşüşle yüzde 11 olarak kaydedildi. Liberal Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10’luk oy oranını korudu, Sol Parti’nin oy oranı ise iki puanlık artışla yüzde 8’e yükseldi. Altı seçmenden birinin ise seçimlerde kullanacağı oy ile ilgili henüz karar vermediği ortaya çıktı.

SCHOLZ ÖNDE

Almanya’da yıllardır birinci siyasi güç konumundaki Hıristiyan Birlik partileri geçen haftalarda kan kaybına uğramış, bu hafta içinde açıklanan diğer anketlerde de SPD yüzde 25-26’lık oy oranıyla birinci sırada yer almıştı. SPD’nin adayı Maliye Bakanı Olaf Scholz, CDU/CSU adayı Armin Laschet’le birlikte katıldığı son televizyon tartışmasını da seçmen gözünde kazanmıştı. Televizyon tartışmasının hemen ardından yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Scholz’un "en başarılı aday" olduğu açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol