birgün

24° AÇIK

Sosyal medya teklifinde hapis cezasını öngören madde AKP içinde tartışma yarattı

AKP'nin sosyal medya üzerinde çalıştığı yasal düzenlemede, sosyal medya üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması planlanıyor. Ancak, AKP'li kurmayların hapis cezasını öngören maddeye, mevcut kanunun yeterli olduğu gerekçesiyle itiraz ettiği belirtiliyor.

MEDYA 21.04.2022 10:59
Sosyal medya teklifinde hapis cezasını öngören madde AKP içinde tartışma yarattı
Abone Ol google-news

AKP, "sosyal medya" üzerinden "yalan haber ve dezenformasyonla mücadele" gerekçesiyle yaz aylarından bu yana üzerinde çalıştığı yasa teklifini, internet medyasını da kapsayacak şekilde genişletmeye hazırlanıyor.

Bu kapsamda, dezenformasyon yasası üzerinde çalışmalarda sona gelindi. Türkiye gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz pazartesi günü yapılan MYK toplantısında AKP kurmayları, Erdoğan’a, Dezenformasyon Kanunu’nun taslak metninin tamamlandığını, bundan sonraki süreçte Meclis’te yapılacak toplantılarda düzenlemeye son şeklinin verileceğini söyledi.

AKP'Lİ KURMAYLARDAN İTİRAZ

Toplantıda, bazı AKP kurmaylarının, sosyal medyada "dezenformasyon yapanlara" hapis cezası öngören maddeye, mevcut kanunun yeterli olduğu gerekçesiyle itiraz ettiği öğrenildi. Bu çerçevede bazı maddelerin alternatifli olarak taslakta yer aldığı belirtildi. Taslak metinle ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir sunum yapılacak. Düzenlemenin kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Öte yandan Erdoğan’ın taslak metni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile paylaştığı belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol