birgün

10° AÇIK

YAŞAM 02.04.2021 15:13

Sosyal medyada fenomen olan yaşlı adam, gerçekte kim?

Son haftalarda fotoğrafları sosyal medyada sıklıkla kullanılan yaşlı adamın gerçek adı Andras Arato. Macar olan Arato, geçmişte verdiği bir pozun İsveç’in Covid-19 aşı kampanyasında kullanılmasının ardından yeniden popüler oldu.

Sosyal medyada fenomen olan yaşlı adam, gerçekte kim?


İsveç hükümetinin Covid-19 aşı kampanyasında kullandığı ‘Hide the pain Harold’ (Acısını saklayan Herold) görseli, kısa sürede sosyal medyada popüler hale geldi. Kampanyada ‘Harold’un fotoğrafı, Stokholm’de aşı kampanyasının hafta sonu 75 yaş üstü vatandaşları da kapsayacak şekilde genişletildiğini duyuran açıklamayla kullanıldı.

Ancak bu görsel, yıllar önce bir hazır görsel ajansına poz veren Macar Andras Arato’ya aitti ve Arato, 2011’den bu yana tanınan bir simaydı. Aslında elektrik mühendisi olan Arato, o günden bu yana internet mecrasında fotoğrafları üzerinden yapılan mizah dolayısıyla hayli popüler hale gelmişti.

İsveç hükümeti, gerçeği öğrendikten sonra fotoğrafı geri çekti. Hükümet, Arato'nun meşhur olduğunu bilmediğini açıkladı. Ancak Arato'nun fotoğrafı, tekrar bir fenomene dönüşmüştü bile...

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol