birgün

11° AÇIK

BİRGÜN EGE 19.06.2021 19:29

Soyer: 68’e ulaşan arıtma tesisi sayımızı sadece 3 yıl sonra 93’e çıkarmış olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yapımı süren ve planlananlarla birlikte kentteki atık su arıtma tesislerinin sayısını 2024 yılı sonuna kadar 68’den 93’e çıkaracaklarını söyledi.

Soyer: 68’e ulaşan arıtma tesisi sayımızı sadece 3 yıl sonra 93’e çıkarmış olacağız

BİRGÜN EGE

Arıtma tesislerinin sayısı ve arıtma kapasitesiyle İzmir’i, Türkiye genelinde liderliğe taşıyan İZSU Genel Müdürlüğü bu alandaki yatırımlarına yenilerini ekliyor. Müsilaj olayından çok daha vahim düzeydeki kirliliğin 90’lı yılların sonuna kadar İzmir Körfezi’nde yaşandığı belirten Başkan Tunç Soyer, “Yıllar önce gerekli adımları atmaya başlayan İzmir, sahip olduğu 23’ü ileri biyolojik arıtma yapan 68 tesis ile tüm kentler arasında ilk sırada” diye konuştu.

İzmir’in atık sularının yüzde 97’sinin ileri biyolojik yöntemle arıtıldığını, bu rakama hiçbir kentin yaklaşamadığını belirten Soyer şunları söyledi: “Geldiğimiz nokta hepimiz için bir gurur vesilesi. Ama asla nihai hedef değil. Geçen yıl açtığımız Foça Gerenköy’le birlikte 68’e ulaşan arıtma tesisi sayımızı sadece 3 yıl sonra 93’e çıkarmış olacağız. Halen 3 adet arıtma tesisinin yapımı sürüyor. 2 tesisimizin proje çalışmaları, 7 tesisin yapım ihalesi hazırlık çalışmaları, 14 yeni tesisin ise imar planı ve izin süreçleri devam ediyor. 2024’ün sonunda İzmir’de arıtmasız tek bir yerleşim kalmayacak. Türkiye’nin arıtma lideri İzmir’i dünyada ses getiren bir başarı hikayesinin kahramanı haline getireceğiz.”

ULUCAK, MORDOĞAN, ÖZBEK, TORBALI

Kemalpaşa Ulucak’ta 5 bin, Mordoğan’da 11 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesislerinin yapımının sürdüğünü belirten Soyer, “Urla Özbek’te yapımı devam eden arıtma tesisimizin yanı sıra Torbalı’da Küçük Menderes’in daha temiz akması için 100 milyon liranın üzerinde bir yatırımla Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini, yeni üniteler yaparak artırıyoruz” dedi. Soyer, Küçük Menderesin daha temiz olması için Torbalı’daki proje sayesinde sadece evsel atık suların değil sanayiden gelen ön arıtmadan geçen atık suların da arıtılacağını vurguladı.

soyer-68-e-ulasan-aritma-tesisi-sayimizi-sadece-3-yil-sonra-93-e-cikarmis-olacagiz-889683-1.

ATIK SULAR GERİ KAZANILACAK

İZSU Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalarla birlikte İzmir de arıtması olmayan yerleşim kalmayacağını dile getiren Tunç Soyer, “Yaşadığımız iklim krizi atık suları son derece değerli hale getirdi. Arıtmalardan çıkan suları sanayide, tarımsal sulamada ve kentsel yeşil alanlarda kullanılmak üzere geri kazanım projeleri de yürütüyoruz. İlk etapta 9 atıksu arıtma tesisinde geri kazanım üniteleri kurmak için çalışmalarımızı başlattık. Bu kapsamda Tire ve Bayındır Hasköy’de ihalemizi gerçekleştirdik. 9 arıtma tesisimizden yıllık 36 milyon metreküp suyu kazanıp farklı sektörlerde yeniden kullanıma sunacağız” dedi.

KÖRFEZ’DEKİ İYİLEŞME SÜRÜYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu ve işlettiği arıtmalar sayesinde Körfez’deki yaşam da günden güne zenginleşiyor. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış suların İzmir Körfezi’yle buluştuğu nokta binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor. Arıtmadan çıkan temiz suyla birlikte su altında da birçok yeni canlı türü yaşam olanağı buluyor. Temiz suları seven Akdeniz'e özgü deniztavşanı, tüplü boru kurdu, endemik taş mercanları, horozbina balığı gibi birçok canlı Körfez'e geri döndü.

soyer-68-e-ulasan-aritma-tesisi-sayimizi-sadece-3-yil-sonra-93-e-cikarmis-olacagiz-889684-1.

İZMİR’İN ARITMA YAPAN TESİSLERİ

İzmir kent merkezinde hizmet veren Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi ve Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisi’nin yanı sıra Aliağa, Torbalı Ayrancılar, Bayındır, Bayındır Hasköy, Bergama, Dikili Çandarlı, ​Çeşme, Foça Gerenköy, Foça, Yeni Foça, Kemalpaşa, Menderes Havza, Menemen, Menemen Türkelli, ​Menderes Özdere, Ödemiş, Seferihisar ​Doğanbey, Seferihisar, Torbalı, Tire ve Urla’da kurulan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri İzmir’in çevre ilçelerinin atık sularını ileri biyolojik yöntemle arıtıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol