AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve yönetim kurulu üyeleri, Çiğli Arıtma Tesisi önünde açıklama yaptıktan sonra zorla tesisin içerisine girmeye çalıştı. Güvenlik görevlilerinin için vermemesi üzerine zorla içeri giren ve görevlilere hakaret eden AKP’liler ile itiş kakış yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer yaptığı açıklamada olayı “Zorbalık" olarak yorumladı ve yargıya gideceklerini duyurdu.

Soyer: AKP İzmir İl Başkanı belediye tesisini bastı, personele hakaret yağdırdı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AKP Meclis Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın da aralarında olduğu bir grup AKP'li siyasetçinin, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne gerçekleştirdiği baskın’ üzerine açıklama yaptı. Soyer, olayı yargıya taşıyacaklarını vurgulayarak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri sahipsiz değildir. Arkasına iktidar gücünü aldığını varsayarak aklına her eseni yapabileceğini, emekçilere zulmedebileceğini düşünen bu zihniyeti şiddetle kınıyorum” dedi.

Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin önüne giderek içeriye zorla giren Sürekli, "Arkadaşların hepsinin ismini alın, savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Bugüne kadar 10 tane açıklama yaptım, böyle bir şeyle karşılaşmadım. Kokuya battınız, ondan böyle yapıyorsunuz. Rezalet. Asker vaziyeti alıyorsunuz, siz güvenlik görevlisisiniz. Sizi mahkemeye de İçişleri Bakanlığı'na da şikayet edeceğim. Siz CHP militanı mısınız? Siz kamudan maaş alıyorsunuz. Sizin genel başkanınız gibi devlet kurumlarını basmıyoruz" dedi.

Yaşananlar üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açıklama yaptı. “Bugüne dek kent yönetiminde demokrasi ve uzlaşıyı esas alan, her konudaki eleştiri ve önerileri hoşgörüyle dinlemeyi görev bilmiş bir yerel yönetimin ve işini yapmak dışında kusuru bulunmayan personelinin böylesine hukuk dışı bir muhalefet yaklaşımını hak etmediğini üzülerek dile getirmek zorundayım” diyen Soyer, şöyle devam etti:

“Başta Ak Parti İl Başkanı ve Meclis Grup Başkanvekili olmak üzere bugün Ak Partili bir grup siyasetçinin statüsü yasayla belirlenmiş özel koruma alanındaki, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne hiçbir yetkiliye haber vermeden baskın yaparak, hukuksuzca girmeye çalışmaları, bu sırada nezaket sınırları içinde görevini yapan güvenlik personeline hakaretler yağdırmaları, darp etmeleri, tehditler savurmaları İzmir adına utanç vericidir.

Ak Parti İl Başkanı’nın, Ak Parti Grup Başkanvekili’ni de yanına alıp tekrarından bile hicap duyacağım ifadeler kullanarak sergilediği tavırlar apaçık bir provokasyon çabasıdır.”

İster AKP’den, ister başka bir siyasi partiden dileyen herkesin kurum yetkililerine haber vererek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve faaliyet alanlarına ziyarette bulunabileceğini ve en iyi şekilde ağırlanacağını söyleyen Soyer, “Ancak iş güvenliği ve sağlığı açısından riskler bulunduran özel tesislerin kapısına dayanarak ‘benim kim olduğumu biliyor musun’ tarzında yaklaşım sergilemek, güvenlik personelini darp ederek ve zor kullanarak içeri girmek, istedikleri karşılığı vermeyen güvenlik personelini tahrik etmeye çalışmak, hakaretler yağdırmak Türk Ceza Kanunu kapsamında işlem gerektiren davranışlardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri sahipsiz değildir” dedi.

Soyer, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

“Arkasına iktidar gücünü aldığını varsayarak aklına her eseni yapabileceğini, emekçilere zulmedebileceğini düşünen bu zihniyeti şiddetle kınıyorum. Yasalara karşı bu davranışlara sessiz kalmayacağımızın, gereğinin yapılması için yargıya başvuracağımızın da bilinmesini istiyorum.

Biz her türlü kışkırtma ve tahrike karşı, sağduyulu bir şekilde, 4,5 milyon İzmirliye olan sorumluluk bilincimizle hizmet vermeye devam edeceğiz.”

CHP KANADINDAN TEPKİLER

Olayı kınayan CHP’li isimler şunları söyledi:

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Çiğli Atıksu Arıtma tesisi girişinde yaşanan olayı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım.

AKP İl başkanı Av. Kerem Ali Sürekli ve İBB meclis üyesi Av. Özgür HIZAL, bir telefonla ziyaretlerini önceden kuruma bildirmiş olsalardı, bu tatsız olay yaşanmazdı. Her ikisi de hukukçu olan Sn. mevkidaşım ve İBB meclis üyesinin, özel güvenlik görevlilerin 5188 sayılı yasa uyarınca görev alanlarında kolluk kuvvetlerinin birçok yetkisine haiz olduğunu bilmeleri gerekir. Sadece görevlerini yapmaya çalışan özel güvenlik görevlileri üzerinden gündem yaratmaya çalışılması hiç hoş olmamıştır. Elbette İzmir’de muhalefette olan AKP istediği konuda basın açıklaması yapma özgürlüğüne sahiptir. Ancak, CHP İzmir olarak biz bu tür açıklamalar öncesinde, nasıl ilgili devlet kurumlarıyla iletişime geçiyorsak ve kolluk kuvvetlerinin güvenlik ile ilgili hassasiyetlerini gözetiyorsak, kendilerinin de kurumların işleyişine ve güvenlik hassasiyetlerine saygı göstermesi gerekir.”

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat:

“Emriniz olur, Kerem Ali Sürekli! İşini yapan güvenlik görevlilerinin nasıl duracağına karışmak, kendisini devletin sahibi görmek, mahalle kabadayısı tavırlarıyla görevlileri tehdit etmek ancak size yakışırdı.

Tabi siz yargıya tak diye talimat verirsiniz, şak diye görevden aldırırsınız.”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır:

“Sayın İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Beye ithafen:

1- “Ben eski milletvekiliyim. Eski meclis üyesiyim. Şu anda da İl Başkanıyım. Basar geçerim ben. Haydi engel olun” İfadelerinizi kamuoyu değerlendirecektir.

2- Basın açıklamasını yapmak için, kurumlara bilgilendirme yaptınız mı veya izin aldınız mı? Yaptı iseniz, hangi kurumlara bilgilendirme yaptınız?

3- Sizin İl Başkanı olmanız, belediye kurumlarına bilgi vermeden rahatlıkla girmenizi ve o iştiraki eleştirmenize imkân mı kılmaktadır?

4- Orada işini yapan güvenlikçi kardeşlerimize nasıl hareket edeceğini söylemek size düşmez. Emekçi arkadaşlarımız nasıl davranacağını zaten bilirler. ‘Orada böyle duracaksın, şöyle duracaksın’ gibi emir kipi ile kurulan ifadeler son derece üzücüdür. Ayrıca, ‘Asker duruşunda durma’ derken, neyi ima etmek istediniz?

5- Yanınızda eşlik eden kişilerin, emekçi kardeşlerimize fiziki müdahalede bulunması kabul edilemez bir davranış biçimidir.

6- Bu arada “faşistlik” kavramına değinmişsiniz. Sayın Sürekli, 20 yıllık iktidarınıza bakarsanız, ‘daha doğrusu aynaya doğru bakarsınız’, o sözü kimi bağladığını göreceksiniz. Bu kelimeyi kuracak en son partilerden birisiniz.

7- Son olarak; Güvenliklerin isimlerini alarak, aklınızca gözdağı mı vermeyi amaçladınız? Teröristler ile bağlantı kurmak hangi aklın tutulmasıdır? Bu şekilde davranarak mı İzmir’de oyunuzu yükseltmeye çalışacaksınız? Bu söylemi gerçekleştirdiğiniz için şu anda kendinizden utanıyor musunuz?

İşte tam da bu davranışlarınız yüzünden İzmir’imizin dokusuna uymuyor, yakışmıyorsunuz…”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır:

"Ne yazıktır ki AKP yöneticileri memleketin her yerinde kendilerini kamuda Cumhurbaşkanı yetkilerine haiz üstün şahsiyetler olarak görüyorlar. Karakollarda polisimizi sıraya sokmalar, kaymakam makamını işgal etmeler, kamusal alanlara izinsiz ve eşkıya misali zorbalıkla baskınlar… Az Kaldı!"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan:

"AKP İl Başkanı ve yanındakiler, önceden haber vermeksizin Büyükşehir Belediyemizin arıtma tesisine izinsiz girmeye çalışıp, sakince görevini yapan emekçilere zorbalık yapıp, kaos yaratıyor. Görüntüler olmasa; biri Kerem Ali Sürekli böyle böyle yaptı diye anlatsa, inanmazdım... Özel güvenlik görevlileri üzerinden yürütülen bu saldırgan ve manipülatif tavırları, ağzından çıkan o çirkin sözleri sayın Sürekli’ye hiç yakıştıramadım. Bu planlı baskın ve zorbalıkla ilgili önce güvenlik görevlisi kardeşlerimizden sonra tüm İzmirlilerden özür dilemeliler. "

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu:

"AKP İl Başkanı ve il yöneticileri, habersizce @izmirbld arıtma tesisine izinsiz girmeye çalışmış ve kaos yaşanmıştır. Sayın Başkan; bizler misafirperver insanlarız. Randevu talep etseydiniz ya da Tunç Soyer’e haber verseydiniz; sizi bilakis kapıda karşılardı."

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter:

"AKP İzmir İl Başkanı izin istemeden baskınla girmeye çalıştığı Çiğli Arıtma Tesisi’nde görevli kardeşlerimize zorbalık yapmıştır! İzmir’de de tek adam düzenini sürdüren Kerem Ali Sürekli sana sesleniyorum: İzin alırsanız her yerde doğru bir şekilde karşılanırsınız. Zorbalıklarınız bize sökmez!"