2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Şubat’ta gerçekleşen deprem felaketinde can kaybının 45 bin 968’e yükseldiğini açıkladı. Soylu, hayatını kaybedenlerden 4 bin 267'sinin Suriyeli olduğunu ifade etti. Hatay'da su olmadığı yönündeki paylaşımlar için Soylu, "Sadece bugün, Hatay’da 1 milyon 200 bin adet su dağıtıldı. Birtakım siyasi saiklerle burada görev yapan arkadaşların moralini bozabilmek için bir çaba ortaya konulduğu, apaçık ortadadır" şeklinde konuştuç

Abone Olgoogle-news
Soylu açıkladı: Deprem felaketinde can kaybı 45 bin 968’e çıktı
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay AFAD İl Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu can kaybının 45 bin 968'e yükseldiğini açıkladı.

"Hatay'da su yok" diyen yurttaşlara da tepki gösteren Soylu, "Sadece bugün, Hatay’da 1 milyon 200 bin adet su dağıtıldı. Birtakım siyasi saiklerle burada görev yapan arkadaşların moralini bozabilmek için bir çaba ortaya konulduğu, apaçık ortadadır. Bu bizim buradaki planlamamızı da alt üst ediyor. Su ile ilgili böyle bir talep olsa bizim rastlamamız lazımdı. Muhtarlarımızı aradık, sorun yok. Bunun doğru olmadığını söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yeni bir süreç başladı. Özellikle bu illerde bu 10 ilde esnaflarımızda ciddi bir tahribat söz konusu oldu. Bağış usulü, illerde küçük esnaf dükkanları yaparak ticareti hayatlarına başlaması konusunda adımlar atılmaktadır. Tüm süreçlere kadar bu masanın etrafındaki bütün arkadaşlarımız tarafından takip edilmektedir.

41 VALİ GÖREVLENDİRİLDİ

Deprem bölgesinde 426 belediye görevlendirildi. Sadece Hatay'da 127 belediye var. Aslında ne kadar büyük bir operasyon yönetildiğini göstermek için anlatıyorum. Deprem bölgesinde 41 vali görevlendirildi. Her birinin bir görevi var. Örneğin Denizli Valimiz defin ve kimliklendirme ile ilgilenmektedir.

Sadece Hatay'da 233 sivil toplum kuruluşu görev yapıyor. Biraz önce Orhan hocamız da buradaydı o da bize bilgi verdiler. Yerkürenin en büyük depremlerinden. Elbette ki bu bizim açımızdan önemli bir sonuç doğurdu. Bir sözü burada ifade etmem gerekir: Büyük acılar ve büyük zaferler milletleri birleştirir. Ve milletimiz bu büyük acı karşısında büyük bir birliktelik gerçekleştirdi. Bu acının onarılması için herkes seferber oldu.

13 BİN 72 ARTÇI SARSINTI

13 bin 72 artçı sarsıntı meydana geldi. Bu da olağan bir durum değil. Olağandışı bir süreç. Bunun yanı sıra 26 bin 32 enkazda arama kurtarma yapıldı. 28 bin 300 toplam enkaz var. Toplam 19 bin 42 ağır hasarlı binanın dışında bina var. Yüzde 25'i yıkık ve acil yıkılacak yüzde 75'i ağır hasarlı. Bir aylık itiraz süreçleri sonrası ağır yıkılacaklar tablosu da söz konusu. Acil yıkılacak ve enkaz kaldırma işlemlerinde oran yüzde 15.

KÖYLERDEKİ NÜFUS ARTTI

332 çadır kent alanı oluşturuldu. 370 bin 482 sadece bizim bildiğimiz kalanlar. Bunun 4'te 1'inden daha fazlası Hatay'da kuruldu. Toplam 209 konteyner alanı oluşturuldu. 62'si Hatay'da. Toplam 3 bin konteyner Hatay'da kurulmuş oldu. Köylerdeki nüfus artmıştır. Biz özellikle onları gözeterek de hizmetlerimizi sürdürmeye çalıştığımızının altını çizmeliyiz.

Konteyner kentlere yerleşenlerde öncelik depremde ailesini kaybedenler, şehit yakınları, engelliler olarak devam ediyor. Buradan sonra da acil yıkılacak ev sahipleri de kiracılar da öncelik alarak yerleşecekler.

EN ÖNEMLİ MESELELERDEN BİRİ HİJYEN

Bir taraftan barınma ihtiyacını gideriyoruz bir taraftan da halk sağlığını değerlendiriyoruz. Her gün kontroller yapılıyor. Tuvaletlerin temizliği her gün yapılıyor. Bu masanın en önemli meselelerinden biri hijyendir. Deprem bölgemizde okullarımızın bir bölümü barınma için açıktır. 123 bin 601 kişi okullarda barınmaktadır.

İÇME SUYU: "GÖREV YAPAN ARKADAŞLARIN MORALİNİ BOZABİLMEK İÇİN..."

Hatay'daki içme suyu ihtiyacı bölgeye sevk edilen ambalajlı sularla sağlanmaktadır. “Sadece bugün, Hatay’da 1 milyon 200 bin adet su dağıtıldı. Birtakım siyasi saiklerle burada görev yapan arkadaşların moralini bozabilmek için bir çaba ortaya konulduğu, apaçık ortadadır. Bu bizim buradaki planlamamızı da alt üst ediyor. Su ile ilgili böyle bir talep olsa bizim rastlamamız lazımdı. Muhtarlarımızı aradık, sorun yok. Bunun doğru olmadığını söylüyoruz. 16 belediye sadece Hatay'ın buranın suyunun vatandaşlara ulaştırılabilmesi için hep birlikte çaba sarf ediyorlar. Buradaki insanların karşı karşıya kaldığı afete yalanlar üzerinden başka afetler ekliyorlar. Bunu da bir şekilde anlatmak durumundayız. Aksi takdirde farklı bir süreçle karşı karşıya kalıyoruz.

Toplam geçici iş yerlerinden bahsetmiştim açılan örnek çarşılar var. Buradan bütün esnaf teşkilatlarıyla konuşuldu. 5 bin 400 geçici iş yeri planlandı ve Ticaret Bakanlığımızla birlikte çalışma ortaya konuluyor. Hatay'da geçici 2 bin iş yeri planlandı.

Özellikle burada bir konuya başlık açmam lazım. Sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyoruz. Hatay'da yaklaşık 2 bin gönüllü. var. Depremzede olup bu illerde yaşayan kamu çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum. Bizatihi torununu, hanımını kurtarıp şu anda bir gün dinlenmeden çalışanlar var. Başka illerde gelen gönüllülere de teşekkür ediyoruz. Rüzgardan yıkılan ağacın çarpması sonucu bir polisimiz şehit oldu.

Bir taraftan da psikososyal destek devam ediyor. Konteynerlere eğitimden kopmamaları için EBA'yı yerleştiriyoruz. Bu çok önemli. Çocuk oyun alanları, bunların her birisi bir program çerçevesinde yürütülmektedir. Nakdi yardımlar da aynı şekilde devam ediyor. 1 milyon 61 bin 271 aileye 10 bin TL ödeme yapıldı.

CAN KAYBI 45 BİN 968 OLDU

Bugüne kadar gerek enkazlarda gerek hastanelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 45 bin 968. 4 bin 267 Suriyeli kardeşimiz var.

249 KİŞİ TUTUKLANDI

791 şüpheli var bunun 249 şu ana kadar tutuklanmış. 251'i de adli kontrolle serbest bırakılmıştır.

Antayka merkeziyle ilgili şunu söyleyebilirim, yüzde 58 yıkılmış, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı binalar. Bu büyük bir tahribattır. Büyük bir sınavdan geçtiğimizi söylemek isterim."