birgün

6° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 10.10.2020 21:33

Soylu'dan 2020 model 'Kargalar güler' açıklaması: Tarikatların devlete sızdığı yalan

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteci İsmail Saymaz’ın tarikatların devletin içinde kadrolaştığı yönündeki yazısına, isim kullanmadan yanıt verdi. Soylu, “Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur” iddiasında bulundu.

Soylu'dan 2020 model 'Kargalar güler' açıklaması: Tarikatların devlete sızdığı yalan

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın farklı cemaat ve tarikatların, devlet kademelerinde ve bakanlıklarda kadrolaşmasıyla ilgili sözlerinin ardından başlayan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı.

‘İnanç gruplarının’ devlette kadrolaşmadığını öne süren Soylu, bu yöndeki açıklamaların ‘yalan’ ve ‘provokasyon’ olduğunu öne sürdü.

Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

‘KABUL EDİLEMEZ’

“Belirli grupların demokrasi ve hukuk sistemi dışında siyaseti, sermayeyi ve devleti etki altına alması, yönetmesi, belli yerlere sızarak güç devşirmeye çalışması kabul edilemez.

Kaldı ki, devletimizin hiçbir biriminde böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak inanç grupları -son günlerdeki yönlendirmeli tartışmalara değinerek söylüyorum- tarihsel sürecimizin geleneğimizin ve topraklarımızın bir kabulüdür.

Ayrıca bireysel olarak insanların inanç tercihlerinin olması, demokratik hayatın da doğal bir sonucudur.

‘SALDIRIYA FIRSAT VERİLMEYECEKTİR’

Fakat bireysel istismarlara veya inanç gruplarının istismarlarına nasıl müsaade edilemezse, bu istismarları fırsat bilip medeniyetimizin ve topraklarımızın değerlerine de saldırıya fırsat verilmeyecektir.

İçişleri Bakanı olarak söylüyorum: Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur.”

soylu-inanc-gruplarinin-devlete-sizdigi-degerlendirmeleri-yalandir-791035-1.
Soylu'nun açıklamaları, geçmişte AKP'li Hüseyin Çelik'in Fethullahçı örgüt için yaptığı "Kargalar güler" açıklamasını hatırlattı.

SAYMAZ’IN YAZISI

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü köşe yazısında, Menzil tarikatının AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı'na özel ilgi gösterdiğini yazdı.

Saymaz ayrıca, "Hak-Yol'cular Adalet Bakanlığı'na, İsmailağa'cılar Diyanet'e, Erenköy'cüler ticarete, Süleymancılar Kuran kursları ve öğrenci yurtlarına, Işık'çılar medyaya hükmediyor" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol