İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin en ağır şekilde hissedildiği Hatay'ın Antakya ilçesinde her iki konuttan birinin yıkık veya ağır hasarlı/yıkılacak kapsamda olduğunu söyledi. Yapılan bağışlarla ilgili konuşan Soylu, "Bunu istismar eden varsa da bu konuda devletle eş koşmaya çalışan varsa da gereği yerine getirilir, getirilecektir" dedi.

Soylu'dan 'bağış' çıkışı: Devletle eş koşmaya çalışan varsa gereği yerine getirilir
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili vuran iki büyük depreme ilişkin konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Antakya'da 2 konuttan 1'i ya yıkık ya ağır hasarlı" dedi. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Soylu, deprem bölgesinde yapılacak konutların 1 yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenledi.

Deprem bağışlarıyla ilgili konuşan Soylu, "Zaten bizim birçok AFAD da dahil sivil toplum da dahil çalıştığımız dernekler var. Onlar kendileri isterler, 'Bizi denetleyin, biz bu konuda milletimize karşı, bağışçılarımıza karşı art niyet içerisinde olmayalım' derler ama bunu istismar eden varsa da bu konuda devletle eş koşmaya çalışan varsa da gereği yerine getirilir, getirilecektir" dedi.

Burada yaptığı açıklamalarda, 'yağma ve hırsızlık' olayları ile ilgili de konuşan Soylu, "Güvenlikle ilgili, asayişle ilgili bir dedikodu aldı başını gitti. Kıymetli vatandaşlarımız, biz Kahramanmaraş'tayız yağma görmedik, Adıyaman'da, Osmaniye'de bir yağma yok. Bize gelen ihbarların yüzde 99'u boş çıktı" ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Antakya'da 2 konuttan 1'i ya yıkık ya ağır hasarlı. Her iki konuttan bağımsız bölümden bir tanesi ya yıkılmış, ya ağır hasar ya da acil yıkılacak kapsamında. Hasar tespitleri hızlı şekilde devam edecek. Yapacağımız işlemler daha sonra da devam edecek. Oluşturulan konteyner şehirler, hak sahipliği işlemleri, Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı hem taşınma hem kira gibi devletimizin özellikle depremzedelerin önümüzdeki süreçte, 1 yıllık süreçte evleri yapılana kadar başını sokacakları geçici barınma merkezleri dahil olmak üzere, hasar tespitleri üzerinden yürüyecektir.

Bundan sonraki soruşturmalara konu olacak binalardaki eksikliklerle alakalı süreçlerle alakalı da yargı gözetiminde, Bakanlık birimlerimiz, bilirkişiler, savcılar, bunların incelenmesi, bütün binalarda teker teker devam etmektedir. Burada kim eksiklik yapmışsa, yapımdan sonra yapılanlar söz konusuysa bunların hepsinin tespit edilmesi, binalarda devam etmektedir. Bunlar yapılmadan da herhangi bir enkaz kaldırılmamaktadır. Yıkılan binalar var, zaten orada enkaz çalışması yapılıyor, ağır hasar ve acil yıkılacak binalar da var. Bunların içine girilmemesi yönünde tespitimiz var ama bu husus da Bakanlık yetkililerinin vereceği onayla girilebilecektir. Güvenlik ekiplerimizle girilecektir.

"SALGIN HASTALIK, ENFEKSİYON YAYILIMI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Burası bir daha ayağa kalkmaz şeklinde değerlendiren vatandaşlarımız, şöyle söylüyorlar, 'Bu şehir bir daha kurulmayacak, tahliye edilecek' diyorlar. Kahramanmaraş'ta da var, Hatay'da da var. Bu şehirler sağlam zemin üzerinde yeniden bu vatandaşlarımızın şehri olarak hayatiyetine devam edecektir. Şu an için salgın hastalık, enfeksiyon yayılımı söz konusu değil.

"215 ENKAZDA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Deprem bölgesine 700 bin çadır daha gönderilecek. Kahramanmaraş'ta 215 enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İyi niyetliler olduğu gibi aldığı desteği yerine ulaştıramayanlar, bunun istismarını yapmak isteyenler de olabilir. Bu konuda STK ile ilişkili genel müdürlüğümüz gerekli bütün denetimleri, ne almış, nereye gitmiş, ne olmuş, yarın öbür gün herhangi bir istismara mahal vermemek için yapmaktadır.

"DEVLETLE EŞ KOŞMAYA ÇALIŞAN VARSA GEREĞİ YERİNE GETİRİLİR"

Yardım kampanyası AFAD tarafından gerçekleştiriliyor, onun için toplanan bağışlarla ilgili ne harcandı, ne kadar harcandı, bunun tamamen geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de aynı istikamette olacağını söylemek isterim.

Zaten bizim birçok AFAD da dahil sivil toplum da dahil çalıştığımız dernekler var. Onlar kendileri isterler, 'Bizi denetleyin, biz bu konuda milletimize karşı, bağışçılarımıza karşı art niyet içerisinde olmayalım' derler ama bunu istismar eden varsa da bu konuda devletle eş koşmaya çalışan varsa da gereği yerine getirilir, getirilecektir."