birgün

23° AÇIK

SİYASET 15.12.2019 07:37

Soylu'dan kadın milletvekillerinin 'Las Tesis' performansına yanıt

İçişleri Bakanı Soylu, CHP'li vekillerin "Las Tesis" dansına ilişkin açıklama yaptı. Soylu, "Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım" dedi

Soylu'dan kadın milletvekillerinin 'Las Tesis' performansına yanıt

2020 Merkezi Yönetim bütçe be 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen kadın milletvekillerinin Las Tesis dansını Meclis'te gerçekleştirmelerine ilişkin, "Eğer bunları söyleyerek bu mesele çözülecekse, Meclis de duysun, eğer meclis bunları söylemeye devam etsinler derse, kanuna, Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım" dedi.

İHA'nın haberine göre; CHP İstanbul milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü'nün Las Tesis dansına yönelik sorusuna cevap veren Soylu, 'kadınların herkesin acısı olduğunu' söylerken, "Eğer bunları söyleyerek, bu mesele çözülecekse, Meclis'te duysun, eğer meclis bunları söylemeye devam etsinler derse, kanuna, Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım. Tecavüzcü, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan. Biz dans etmeye veya bir meseleyi gündeme getirmek için sivil toplum örgütlerinin kadın meselsi, cinayetler konusunda biz ne söyleyebiliriz? Türkiye'nin şu andaki yasaları Avrupa Birliği yasaları standardı veya biraz üzerindedir" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kadın milletvekillerinin eylemine ilişkin, "Polis alması gereken tedbirleri almadığı için, parlamento çıkarması gereken yasaları çıkarmadığı için, hâkim canına okuduğumu bir kravatına indirim yaptığı için ve bütün Türkiye'den bahsediyorsak, İstanbul Sözleşmesi varken, ona uyumlu yasalar çıkarmadığı için" diye konuştu.

Soylu, yaptığı açıklamada, "Türkiye'de polise, hakime, başkana tecavüzcü veya öldüren demeyi gerektirmiyor" ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'hakimler, emniyet güçlerinin hukukun gereğini yerine getirdikleri için telin edilmelerine kabul etmediklerini ve reddettiklerini' söyledi.

NE OLMUŞTU?

Şilili feminist kolektif Las Tesis'in yaptığı ve dünyaya yayılan kadına şiddeti 'danslı protesto' eylemi Ankara ve İstanbul’da düzenlenmiş. Eylemi düzenleyen kadınlara polisin müdahale etmesi büyük tepki çekmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız