Soylu'dan kadın milletvekillerinin 'Las Tesis' performansına yanıt

15.12.2019 07:37 SİYASET
İçişleri Bakanı Soylu, CHP'li vekillerin "Las Tesis" dansına ilişkin açıklama yaptı. Soylu, "Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım" dedi

2020 Merkezi Yönetim bütçe be 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen kadın milletvekillerinin Las Tesis dansını Meclis'te gerçekleştirmelerine ilişkin, "Eğer bunları söyleyerek bu mesele çözülecekse, Meclis de duysun, eğer meclis bunları söylemeye devam etsinler derse, kanuna, Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım" dedi.

Kadın vekiller, Ankara ve İstanbul’da polisin müdahale ettiği 'danslı eylemi' TBMM’de yaptı Kadın vekiller, Ankara ve İstanbul’da polisin müdahale ettiği 'danslı eylemi' TBMM’de yaptı

İHA'nın haberine göre; CHP İstanbul milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü'nün Las Tesis dansına yönelik sorusuna cevap veren Soylu, 'kadınların herkesin acısı olduğunu' söylerken, "Eğer bunları söyleyerek, bu mesele çözülecekse, Meclis'te duysun, eğer meclis bunları söylemeye devam etsinler derse, kanuna, Anayasa'ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım. Tecavüzcü, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan. Biz dans etmeye veya bir meseleyi gündeme getirmek için sivil toplum örgütlerinin kadın meselsi, cinayetler konusunda biz ne söyleyebiliriz? Türkiye'nin şu andaki yasaları Avrupa Birliği yasaları standardı veya biraz üzerindedir" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kadın milletvekillerinin eylemine ilişkin, "Polis alması gereken tedbirleri almadığı için, parlamento çıkarması gereken yasaları çıkarmadığı için, hâkim canına okuduğumu bir kravatına indirim yaptığı için ve bütün Türkiye'den bahsediyorsak, İstanbul Sözleşmesi varken, ona uyumlu yasalar çıkarmadığı için" diye konuştu.

Soylu, yaptığı açıklamada, "Türkiye'de polise, hakime, başkana tecavüzcü veya öldüren demeyi gerektirmiyor" ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'hakimler, emniyet güçlerinin hukukun gereğini yerine getirdikleri için telin edilmelerine kabul etmediklerini ve reddettiklerini' söyledi.

NE OLMUŞTU?

Şilili feminist kolektif Las Tesis'in yaptığı ve dünyaya yayılan kadına şiddeti 'danslı protesto' eylemi Ankara ve İstanbul’da düzenlenmiş. Eylemi düzenleyen kadınlara polisin müdahale etmesi büyük tepki çekmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.