birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Soylu'dan sel felaketinin yaşandığı Bartın ile ilgili açıklama: 1 kişi kayıp

Sel felaketinin yaşandığı Bartın'da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kaynaşlı'da kepçe operatörü Okan Bayrak'ın iş makinesiyle beraber sele kapıldığı bilgisini verdi. Soylu, Bayrak'ı arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

GÜNCEL 28.06.2022 13:13
Soylu'dan sel felaketinin yaşandığı Bartın ile ilgili açıklama: 1 kişi kayıp Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel afetinin yaşandığı Bartın'da Kemer Köprüsü mevkisinde, incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, yaptığı basın açıklamasında, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Düzce'nin Yığılca ve Kaynaşlı ilçelerinde yağmur sonrası hasar meydana geldiğini bildiren Soylu, "Maalesef Kaynaşlı'da bir operatör kardeşimiz bir müdahale esnasında iş makinesiyle beraber suya kapıldı. Onun arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yine Kastamonu'da sel sularının 20 yaşında bir kardeşimizi köprünün üzerinde alıp götürdüğüne yönelik bir ihbar var. Bu dün akşama kadar teyide muhtaçtı. Sabah itibarıyla arkadaşlarımız tüm ekiplerle beraber arama kurtarma çalışmalarını ihbar yapıldığı andan itibaren devam ettiriyorlar" bilgisini verdi.

Bölgede bugün metrekareye 20-50 kilogram civarında yağmur beklendiğini belirten Soylu, "Burada tüm iş makineleri, arama kurtarma ekipleri ve yerel destek ekipleriyle beraber mücadele devam ediyor. Dükkanları da gezdik. Yapılan uyarılarla herkes sudan etkilenecek malzemesini ya bir yere kaldırmış ya da üst katlara çıkarmış" diye konuştu.

"BİRKAÇ KÖPRÜ GİTTİ"

Soylu, "Birkaç köprü gitti. Özellikle yukarıda Şarköy'ün köprüsü var, orası gitti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden istedik, oraya bir köprü gelecek ve onu oraya koyacağız. Yine o köyle bir ulaşım yoktu, gece o da temin edildi. Biraz sonra da hava müsait olduğu zaman helikopterlerle de oraya birtakım desteklerde bulunulabilecek" açıklamasında bulundu.

Kozcağız'da yapımı süren barajın hattını besleyen tarafta ciddi akıntı olduğunu aktaran Soylu, yağmur sularının baskısının azalmasının ardından burada da akıntının yavaşlayabileceğini düşündüklerini ifade etti. Soylu, bölgede set oluşturan yığınakların, belediye ve ilgili ekiplerce toparlanmaya çalışıldığını kaydetti.

Türkiye'nin bir afetler bölgesi olduğunu anımsatan Soylu, yangın, sel, heyelan, çığ düşmesi, kaya düşmesi gibi afetlere karşı en üst tedbirleri almaya çalıştıklarını söyledi.

Tüm illerde il risk afet azaltma planlarının tamamını hazırladıklarını aktaran Soylu, bütün kurumların afetlere karşı tedbir aldığını ve çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol