birgün

20° AÇIK

Soylu, Erdoğan'ın talimat verdiğini açıkladı: Hazırlıklar yapılıyor; Menbiç'te, Tel Rıfat'ta

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'nin kuzeyine yönelik yapılması planlanan yeni operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğini belirten Soylu, "Hazırlıklar yapılıyor. Menbiç'te, Tel Rıfat'ta..." dedi.

SİYASET 10.06.2022 15:01
Soylu, Erdoğan'ın talimat verdiğini açıkladı: Hazırlıklar yapılıyor; Menbiç'te, Tel Rıfat'ta Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sayın Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hazırlıklar yapılıyor. Menbiç'te, Tel Rıfat'ta..." açıklamasını yaptı.

AA'nın aktardığına göre, Bakan Soylu, Çanakkale Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığı'nda düzenlenen Yedek Subay Temel Eğitim Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, Suriye'nin kuzeyine yönelik yapılması planlanan yeni operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Yanı başımızda bir terör devleti kurmak istiyorlar" diyen Soylu, "Bir terör koridoru oluşturmak istiyorlar. Oralardaki insanları başta bizim ülkemiz olmak üzere sürgün edip kendilerine Batının maşası, militan bir devlet kurmak istiyorlar. Hiçbirine müsaade etmiyoruz. İdlib'de ve diğer operasyon bölgelerinde güvenli alanlar oluşturuyoruz. Hayatı normalleştiriyoruz" dedi.

Soylu, şöyle devam etti: "Biz Batı gibi orada sömürge alanı oluşturmuyoruz. Kendi kendilerini yönetebildikleri, huzuru sağlayabildikleri bir alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Hem oralardan ülkemize yeni bir göç akınını engelliyoruz hem de ülkemizdeki göçmenlerin oralara onurlu ve güvenli geri dönüşlerini sağlamak için güvenli bölgeler oluşturuyoruz. Bir yandan kaçak göçmenleri engellemek için sınır güvenlik önlemlerimizi en üst seviyeye getiriyoruz. Diğer yandan kaçak göçe kaynaklık eden ülkelerdeki istikrarsızlığın giderilmesi için medeniyetimize ve tarihimize uyan bir rehberlik ortaya koymaya çalışıyoruz. Kimsenin elini havada bırakmıyoruz. Kimseye sırtımızı dönmüyoruz. Kim ne derse desin dünyanın en stratejik ve en başarılı göç yönetimini ortaya koyuyoruz. Tüm fitne ve deformasyon çabalarına rağmen göçü bu ülke için bir güce, geleceğe ait bir katkıya dönüştürmek için de çabalıyoruz."

"Herkes duysun: Sayın Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hazırlıklar yapılıyor" diyen Soylu, şunları ifade etti: "Menbiç'te, Tel Rıfat'ta... Allah'ın izniyle Cumhuriyet'in 100'üncü yılına girmeden yani 29 Ekim 2023'ü yaşamadan Kandil'i de temizleyip, ay yıldızlı bayrağı o terör yuvalarının tepesine takmak bizim boynumuzun borcudur."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol