birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Soylu: Kaçak göç baskısı bir önceki yıla göre yüzde 35 azaldı

Göç politikalarına ilişkin video paylaşarak açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, savaş ve benzeri sebeplerle farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen mülteci sayısının 320 bin olduğunu söyledi. Türkiye'deki Suriyeli sayısını 3 milyon 629 bin olarak açıklayan Soylu, "Kaçak göç baskısı bir önceki yıla göre yüzde 35 azaldı" dedi.

GÜNCEL 22.10.2022 14:35
Soylu: Kaçak göç baskısı bir önceki yıla göre yüzde 35 azaldı
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göç politikalarına ilişkin Twitter hesabından bir video paylaşarak açıklama yaptı.

Soylu, Türkiye'nin göçmen politikalarına ilişkin "11 yıldır umuda yolculuk eden insanlara el uzatıyoruz. Bu millet, bu devlet yanlış bir şey yapmadı. Gurur duyulacak, onurlu bir iş yaptı. Biz komşumuza sırtımızı dönmedik, biz insanlığa da sırtımızı dönemezdik. Halep, Şam, Bağdat, biz bu şehirleri ilk defa duymadık. Tarihimizde beraberdik, Çanakkale Savaşı'nda beraberdik. Bize sığınanlara kapımızı kapatamazdık. Boraltan Köprüsü'nü tekrar yaşayamazdık" ifadelerini kullandı.

Yabancı düşmanlığını bir kesimin artırması sonucu turistlerin de hedef gösterilir hale getirildiğini kaydeden Soylu, "Milletimiz yüksek ferasetiyle bu provokasyonlara, oyunlara gelmedi. Öte yandan, ülkelerinden savaş ve benzeri sebeple ülkemize gelen sığınmacılar var. Biz insanlık adına, komşuluk adına sığınmacılara, daha doğrusu ülkesinde savaş olanlara uluslararası kurallar çerçevesinde sahip çıkıyoruz. Bunların da sayısı farklı ülkelerden toplam 320 bin kişi. Yine savaştan kaçarak uluslararası kurallar çerçevesinde ülkemize gelen geçici koruma kapsamında kayıtlı Suriyeliler var. Suriyeli kardeşlerimizin gelişi, 2011'de başladı. En yoğun dönem 2013 ile 2016 arasında oldu. 2018'den beri Suriyeli sayısı hemen hemen aynı kaldı. 2018 sayımız, 3 milyon 623 bindi, halihazırdaki sayı ise 3 milyon 629 bin kişi" dedi.

Hudutlarda 'Entegre Sınır Güvenlik Sistemi'ni yaptıklarını kaydeden Soylu, açıklamasına şöyle devam etti:

"1055 kilometre sınır güvenlik duvarı ve güvenlik yolu, 918 kilometre sınır aydınlatması, 284 kilometre termal kamera kurduk. Ayrıca 230 adet elektro optik kuleyi tamamladık ki bunlar bazen 10 kilometre, bazen 40 kilometre, 50 kilometre etraflarını görebiliyor. Bu sayede 2016'dan bugüne kadar sınırlarımızda henüz ülkeye girmeden engellenen insan sayısı 2 milyon 700 bine ulaştı. İran sınırında aldığımız etkili sınır tedbirleriyle ülke içinde kaçak göçle ettiğimiz etkili mücadele sonucu 2 milyon insanın girişi, İran sınırında; yani Afganlı göçmenin girişi İran sınırında önlendi. Doğu ve güney sınırındaki kaçak göç baskısı 2022 yılında aldığımız tedbirlerle bir önceki yıla göre yüzde 35 azaldı.

'GÖNÜLLÜ GERİ DÖNEN SURİYELİLERİN SAYISI 50 BİN'

Sınır dışı oranımız ise toplamda yüzde 69, Afgan kaçak göçmenlerde yüzde 65, Pakistanlı kaçak göçmenlerde ise her kaçak göçmenin yüzde 85'idir. Avrupa'da bu oran yüzde 10'dur. 2021 yılbaşından eylül ayına kadar gönüllü geri dönüş yapan Suriyelilerin sayısı 43 bin 420'ydi. Şu anda bu sayı 50 bin oldu. Suriyelilerin sayısı 2013, 2016 arasında 12,5 kat artmıştı. Son 4,5 yılda yurt içindeki Suriyeli sayısı, buradaki çocuk doğumlara rağmen değişmediği ve artmadığı gibi aldığımız tedbirlerle göçe hazır 6 milyon insan güvenli hale getirdiğimiz, Suriye'nin kuzeyindeki bölgelerde kaldı. 2019'da 201 bin kaçak Afgan yakalamıştık, geçen yıl 70 bin, bu yıl ise halen 94 bin"

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol