birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Soylu ‘soruşturma başlatıldı’ demişti, Adana Valiliği detay verdi: 2 polis tespit edildi

Adana Valiliği, Furkancılara yönelik polis müdahalesi sırasında yaşanan orantısız şiddet olayına dair açıklama yaptı. Valilik, soruşturmanın iki polis hakkında başlatıldığını bildirdi.

GÜNCEL 20.03.2022 23:46
Soylu ‘soruşturma başlatıldı’ demişti, Adana Valiliği detay verdi: 2 polis tespit edildi
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Adana’da İslamcı Furkancılara yönelik polis müdahalesi sırasında orantısız güç kullanıldığını kabul etmesi ve soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından Adana Valiliği’nden açıklama geldi. Valilik, “Müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır” dedi.

Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Soylu’nun açıklamasına benzer biçimde Furkancılar’ın aylardır yasa dışı gösteri yaptığı söylenirken müdahaleye dair ise, “Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar” ifadeleri kullanıldı.

Valiliğin açıklamasının tamamı şöyle:

Bugün bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında Furkancılara karşı polisin aşırı güç kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

Bugün HDP öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları kapsamında bir etkinlik düzenlenmiş, aynı tarih ve zamanda bu nevruz etkinliğinin yapıldığı alanın çok yakınında bir yerde herhangi bir izin alınmaksızın Furkancılar tarafından da korsan etkinlik düzenlenmesi için taraftarlarına çağrıda bulunulmuştur.

Yaklaşık 1500-2000 kişilik Furkan grubunun çağrısına uyan şahıslar saat 14.00’te ilimizin 9-10 noktasında toplanarak gruplar halinde yürümek istemişlerdir. Kendilerine bu etkinliğin yasa dışı olduğu ve dağılmaları konusunda yapılan uyarıları dikkate almadan korsan etkinliği yapma konusunda ısrarcı olmuşlardır.

Bu grup aylardan beri yasa dışı gösteri yürüyüşü yapmış, gruba her defasında müsamaha gösterilmiş ve hiçbir güç kullanılmamıştır. Ancak son dönemde yapılan eylemler kamu düzenini bozmaya şehirdeki günlük hayatı etkilemeye başlamıştır.

Yapılan etkinliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları hususunda yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruplara kademeli olarak müdahale edilmiş ve gruplar dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden bazı gruplara şehrin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir. Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar. Bu saldırı ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır). İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol