birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Soylu: Uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısı 119 bin

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Uyuşturucunun dörtte üçü Türkiye'ye yayılmadan doğuda sınırlarımıza yakın illerde yakalanıyor" iddiasında bulunarak uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısının 119 bin olduğunu kaydetti. Soylu, "İki önemli uyuşturucunun da rotası değişmişti. Bunlardan biri eroin, ortaya koyduğumuz yüksek yakalamalar çerçevesinde Akdeniz rotasına kaydı, diğeri ise captagon" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 30.11.2022 09:54
Soylu: Uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısı 119 bin Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi'nde (KGYS) uyuşturucu gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hatay'da "Kökünü Kurutma Operasyonu" gerçekleştirdiklerini belirten Soylu, haklarında gözaltı kararı verilen 117 şüphelinin tamamının yakalandığını söyledi.

Operasyonunun satıcılar odaklı olduğunu belirten Soylu, yakalanan uyuşturucu miktarına ilişkin bilgi vermeyerek "Burada yakalanan miktarlar var. Onlar da açıklanır ama bu operasyonda da miktardan ziyade şebekenin çökertilmesi önemlidir. Uyuşturucunun Türkiye sınırlarına girmesini sonlandırmak için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyuyoruz. Bize itimat etsinler, güvensinler. Avrupa, istediği kadar serbest bırakabilir, istediği kadar beyinlerini uyuşturmak isteyebilir. Biz buradaki bu mücadelemizi aynı anlayışla, aynı inançla kökünü kurutana kadar devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

"UYUŞTURUCUDAN CEZAEVİNDE YATANLARIN SAYISI 119 BİN"

"Avrupa, uyuşturucuyla mücadelede pes etmiştir ve birçok ülkesinde uyuşturucu kullanımını bazen bazı alanlarda ve miktarlarda, bazen de genel olarak serbest bırakmıştır" diyen Soylu, "Bu bir taraftan talebin oluşmasını, bir taraftan da arzın artarak devam etmesini sağlar. Bu da çeşitli yollardan Avrupa'ya uyuşturucunun iletilmesi için uyuşturucu tüccarlarını, satıcılarını, organize suç örgütlerini harekete geçirir, teşvik eder. Oysa Türkiye, uyuşturucuyla mücadelede olağanüstü bir tablo sergilemektedir. Caydırıcı olmakta, arzı kısıtlamak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır, rehabilitasyona önemli imkan ayırmaktadır ve bunu devam ettirmektedir" şeklinde konuştu.

Uyuşturucuya bağlı ölümlere ve uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısına ilişkin verileri paylaşan Soylu, "Bugün uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısı 119 bine kadar yükselmiştir. Son 5-6 yıldaki bu neredeyse 3 katı artışın temel sebebi hem adliyelerimizle ve emniyetle hem de projeli operasyonlarla sahaya basıp, alan baskısı ortaya koyarak gerçekleştirdiğimiz süreçtir. Bir taraftan da uyuşturucunun kullanıldığı alanlara yönelik adımlar atıyoruz. 120 bin metruk binanın 105 bini ya yıkıldı ya da rehabilite edildi. Aynı zamanda uyuşturucuya bağlı ölümlerin sayısı 941'den son 5 yılda 270'e kadar düştü. Adli tıp rakamlarına göre söylüyorum. Bu yıl da düşüş ivmesiyle devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"İKİ ÖNEMLİ UYUŞTURUCUNUN ROTASI DEĞİŞMİŞTİ"

"Uyuşturucunun, dörtte biri doğu sınırlarımıza yakın illerimizde, dörtte üçü batıda yakalanırken ortaya koyduğumuz alan baskısıyla beraber uyuşturucunun dörtte üçü Türkiye'ye yayılmadan doğuda sınırlarımıza yakın illerde yakalanıyor" iddiasında bulunan Soylu, "Aynı zamanda ancak dörtte biri batı illerinde yakalanıyor. İki önemli uyuşturucunun da rotası değişmişti. Bunlardan biri eroin, ortaya koyduğumuz yüksek yakalamalar çerçevesinde Akdeniz rotasına kaydı, diğeri ise captagon. Bu karşı karşıya kaldığımız iki süreci de paylaşmak istiyorum. Biz, Avrupa gibi teslim olmuyoruz, uyuşturucu kullanımını serbest bırakmıyoruz, tam tersine uyuşturucunun rotasını değiştirmek, ölümlerin oranını ve sayısını indirmek, uyuşturucuya kaynaklık eden yerlerin tamamını temizlemek dahil olmak üzere birçok bilimsel çalışmayı da içeren adımlarımızı bir program çerçevesinde ve adım adım gerçekleştirmeye devam ediyoruz" dedi.

"HAFTADA 5 BİN UYUŞTURUCU SATICISINI GÖZALTINA ALIYORUZ" DEMİŞTİ

Soylu, geçtiğimiz günlerde Bursa'da uyuşturucu satıcılarına yönelik "Kökünü Kurutma Operasyonu"nda yaptığı açıklamalarda "Tarihin en büyük uyuşturucu operasyonlarını yapıyoruz. Ortalama haftada 5 bin uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alıyoruz. Bu konuda arkadaşlarımız, emniyet teşkilatımız, jandarma teşkilatımız büyük bir gayret gösteriyor. Daha dün Diyarbakır'da 1900 kilogramın üzerinde esrar ele geçirildi" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol