CHP'li Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında geçtiği belirtilen diyaloğu Meclis gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Soylu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Gök, "Söz konusu iddialardan aklanmak için herhangi bir adım atmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Soylu ve Aktaş arasında geçtiği iddia edilen 'Sarallar' diyaloğu Meclis gündeminde
Fotoğraf: Depophotos

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında geçtiği iddia edilen konuşmayı Meclis gündemine taşıdı. Gök, Soylu'ya, "Gelişmiş demokrasilerde, hakkında suç işlediğine dair iddialar bulunan kamu görevlileri istifa etmekte ve yargılanmalarını talep etmektedirler. Söz konusu iddialardan aklanmak için herhangi bir adım atmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

T24 yazarı Şardan, Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Aktaş arasında, Sarallar suç örgütüne yönelik operasyon nedeniyle gerginlik yaşandığı iddia etti. Şardan, Soylu’nun, Aktaş’a, Sarallar grubuna yönelik operasyonla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sorduğu; Aktaş’ın da “Size her söylediğimizde sızıntı oldu” yanıtını verdiği öne sürdü. İddiaya ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise "İl Emniyet Müdürlüğümüz çalışmalarında koordinasyona ilişkin hususlar kesinlikle yalan ve iftiradan ibarettir" açıklamasında bulundu.

Gök, Soylu ile Aktaş arasında geçtiği iddia edilen söz konusu konuşmayla ilgili, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) soru önergesi verdi. Gök, önergesinde şunları kaydetti:

"TOPLUMUN AYDINLATILMASI GEREKMEKTEDİR"

"11 Kasım 2022 tarihinde, İstanbul Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı arasında geçtiği iddia edilen bir diyalog basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuş; söz konusu diyaloğun gerçek olması halinde ortaya çıkan tablo, yurttaşlarımızda infial yaratmıştır. Bir organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyona ilişkin bilgilendirilmemiş olmasının sebeplerini soran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, İstanbul Emniyet Müdürü’nün, ‘Size her söylediğimizde sızıntı oldu’ şeklinde cevap verdiği iddia edilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürü’nün ifade ettiği sızıntıların nasıl geliştiği ve bu sızıntıların İçişleri Bakanı ile herhangi bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı konusunda toplumumuzun aydınlatılması gerekmektedir. Halkımızın can ve mal güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerimizin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın böyle iddiaların içerisinde yer alması dahi Bakan’ın ve Bakanlığın saygınlığına gölge düşürmekte, yurttaşlarımızın devletimize karşı güveni sarsılmaktadır."

Gök'ün Soylu'nun yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

►Basında yer alan sızıntı iddiaları doğru mudur?

►Söz konusu sızıntı iddiaları doğru ise hangi operasyonlar dışarı sızdırılmıştır? Söz konusu sızıntılar sebebiyle başarısızlığa uğrayan polis operasyonlarının sayısını ve hedeflerini açıklar mısınız?

►İddialar doğru ise söz konusu sızıntıların kaynağı araştırılmış mıdır? Araştırıldıysa sızıntıların kaynaklarını açıklar mısınız? Araştırılmadıysa konunun üzerine gidilmemesinin sebepleri nelerdir?

►İstanbul Emniyet Müdürü’nün sözünü ettiği sızıntılardan faydalanarak adaletten kaçan hangi suçlular ile birlikte fotoğrafınız bulunmaktadır?

►Gelişmiş demokrasilerde hakkında suç işlediğine dair iddialar bulunan kamu görevlileri istifa etmekte ve yargılanmalarını talep etmektedirler. Söz konusu iddialardan aklanmak için herhangi bir adım atmayı düşünüyor musunuz?