birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 02.06.2021 15:01

Sözler tutulmadı: Somalı madenciler yeniden Ankara’ya yürüyecek

Geçen ekim ayında tazminatlarının ödeneceğine dair sözler alan Somalı madenciler, bu sözlerin yerine getirilmediğini söyledi, tekrar Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladı.

Sözler tutulmadı: Somalı madenciler yeniden Ankara’ya yürüyecek

Manisa’nın Soma ilçesinde 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçileri, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyleyerek basın açıklaması yaptı. Hakları olan tazminatı söz verilmesine rağmen alamadıklarını söyleyen işçiler, tekrar Ankara'ya yürüyeceklerini duyurdu.

Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye işçiler geçtiğimiz aylarda Ankara’ya yürüyüş düzenleyerek yetkililerden tazminatlarının ödeneceğine dair söz almışlardı. 21 Ekim'de yetkililerle görüşen işçiler, aradan geçen zamanda bir adım atılmadığını, 10 yıllık alacaklarını halen alamadıklarını söyleyerek tekrar Ankara'ya yürüyeceklerini duyurdu.

İşçiler, 21 Haziran’da yeniden Ankara’ya yürüyüş başlatacak.

Soma Hükümet Meydanı’nda toplanan işçiler, kendilerine verilen sözleri ve yapılanları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle tepki gösterdi:

sozler-tutulmadi-somali-madenciler-yeniden-ankara-ya-yuruyecek-883058-1.

“Bizim haklarımızın çarçur edildiği ortada. Bu bizim hakkımız, emeğimiz. Bizim memleketimiz bu ama bizi yöneten Meclis ‘sizin haklarınızı savunacağız’ diyerek bizim hakkımızı yediler. En son yaşadığımız süreci gördük. 301 arkadaşımız hayatını kaybetti. Ne bir patron yargılandı ne Çalışma Bakanlığı’nda denetleme yapan müfettiş yargılandı. Bu devlet nasıl bir devlet? Yıllardır bizim buradaki hem yeraltı kaynaklarımızı sömürüyorlar, yıllardır alın terimizi peşkeş çektiler. Artık yeter. Sadece Soma’da değil, Zonguldak’ta da aynı şekilde tazminat mağduru olan 600 işçi var. Aynı şekilde Ermenek’te Muğla’da var. Bu dert Türkiye’nin derdi. Enerji Bakanı senin görevin ne? Benden her ay 150 lira elektrik parası alıyorsun. Bu enerjiyi yer altından ben çıkarıyorum. Bu paralar nereye gidiyor? Soma’da bir tane çalışan fabrika yok, tarım yok, sadece madenler var. Bu madenlerde biz çalışıyoruz ama ürettiğimizin karşılığını da alamıyoruz.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol