birgün

15° PARÇALI BULUTLU

KADIN 28.09.2021 07:22

Sözleşme uygulansaydı Hatice yaşıyor olacaktı

Sözleşme uygulansaydı Hatice yaşıyor olacaktı

HABER MERKEZİ

Kocaelili kadınlar, 9 aylık bebeğinin önünde evli olduğu erkek tarafından katledilen Hatice Senem için eylemdeydi. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan iktidarın bu katliamlardan sorumlu olduğunu vurgulayan kadınlar, “Artık yeter!” dedi.

Eyleme konu olay, geçen perşembe gecesi Derince’de meydana geldi. Mehmet Senem, 23 yaşındaki Hatice Senem’i başına sert bir cisimle vurarak öldürdü. Hatice Senem’in hastanede yapılan otopsisinde 2 gün boyunca işkenceye maruz bırakıldığı ortaya çıktı.


Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi üyeleri, önceki akşam Hatice Senem ve tüm katledilen kadınlar için İzmit Belediye İşhanı önünde bir araya geldi. Açıklamayı okuyan Elif Sinem Arıkan, “Bizler yoksulluğun, şiddetin, istismarın, ekolojik talanın yangın yerine çevirdiği bu ülkede, yalnızca nefes almak için mücadele ediyoruz artık. Cinayet faillerine verdiğiniz tüm cesarete, ataerkil zihniyetinize rağmen susmuyoruz, susmayacağız” dedi. Siyasi iktidarın, kadınların yaşam hakkına kasteden politikalarına da dikkat çeken Arıkan, “Tüm bu katliamların sorumlusu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alanlardır. Sözleşme etkin uygulansaydı bugün Hatice ve diğer kadınlar aramızda olabilirdi. İşte tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatma mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Vahşice katledilen Hatice ve diğer tüm kadınlar adına bir kişi daha eksilmemek ve haklarımıza kavuşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol