birgün

5° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ŞPO Ankara Şubesi’nden Çankaya Belediyesi’ne çağrı: Saraçoğlu Mahallesi’nde ruhsatları iptal edin

TMMOB ŞPO Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi projesine ilişkin bir basın açıklaması yaparak söz konusu projenin derhal iptal edilmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada, "Başkentin mirasını, yaşam alanlarımızı, doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizi koruyacağımızı; bilimin ve ilerici ortak değerlerimizin ışığında, kamu yararı adına mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

GÜNCEL 06.01.2023 12:10
ŞPO Ankara Şubesi’nden Çankaya Belediyesi’ne çağrı: Saraçoğlu Mahallesi’nde ruhsatları iptal edin
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’un şirketi tarafından yürütülen Saraçoğlu Mahallesi projesine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

"Saraçoğlu Mahallesinde İptal Kararlarına Rağmen Ruhsatlar Durdurulmuyor, Mükerrer Planlar için Yeni Ruhsatlar Düzenlenmiyor!" başlıklı basın açıklamasında hukukun ayaklar altına alındığı vurgulandı.

"İMAR PLANLARINI YENİDEN HAZIRLAMALI, PROJEDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİ"

"Rant projesinin sürmesi için Bakanlık düzeyinde hukuk hiçe sayılmakta, mahkemeler ve meslek örgütleri hedef gösterilmektedir" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bakanlık mahkeme kararları doğrultusunda ve katılımcı süreçleri işleterek imar planlarını yeniden hazırlamalı, projeden derhal vazgeçilmelidir. Çankaya Belediyesi, imar planları iptal edilen ve korunması gereken özelliklerinden dolayı daha dikkatli olunması gereken bu alanda, dayanağı olmayan ruhsatları iptal etmelidir. Cumhuriyetin ve Başkentin bu sembol mekanını ve Ankara`nın belleğini tüm itirazlarımıza rağmen mükerrer planlarla yok etme pahasına ranta açan uygulamalara karşı dün olduğu gibi bugün de aynı noktadayız. Başkentin mirasını, yaşam alanlarımızı, doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizi koruyacağımızı; bilimin ve ilerici ortak değerlerimizin ışığında, kamu yararı adına mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol