birgün

19° PARÇALI BULUTLU

SPoD: '‎Orlando‬'da gerçekleşen katliamı kınıyoruz'

GÜNCEL 13.06.2016 18:53
SPoD: '‎Orlando‬'da gerçekleşen katliamı kınıyoruz'
Abone Ol google-news

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), yayımladıkları bildiriyle Orlando'da bir eşcinsel gece kulübüne yapılan saldırıyı kınadı.

"Dünyanın her yerinde Onur Haftası’nın kutlandığı bugünlerde, bizler de herkesi LGBTİ topluluğundaki her bir bireyin; onuru, adaleti ve özgürlüğü için birliktelik ve dayanışma çağrısına davet ediyoruz!" cümleleriyle herkesi dayanışmaya çağıran derneğin bildirisi şöyle:

"#Orlando

Orlando’dan gelen trajik haberler karşısında şaşkına dönmüş ve derinden sarsılmış durumdayız. Pulse LGBTİ Gece Kulübü homofobinin hedefi haline gelerek bir katliam yerine dönüştü; gerçekleşen silahlı saldırı en az 50 kişiyi canından etti, hala hayati tehlikesi devam edenlerin de içinde olduğu 53 kişi yaralandı. Masum insanların canlarını alan bu nefret dolu ve anlamsız
cinayet karşısında çok üzgün ve öfkeliyiz.

Bu saldırının nefret, transfobi ve homofobi sebebi ile yapıldığı apaçık ortada. Sosyalleşmek için LGBTİ gece kulübüne giden masum insanları hedef alan saldırıyı kınıyor, tüm mağdurlar için adalet talep ediyoruz.

SPoD olarak bizler, böyle nefret ve kötülük dolu olaylar karşısında söyleyecek söz bulamıyoruz ve Orlando’daki tüm kayıplarımız için derin üzüntü hissediyoruz. Adalet, özgürlük ve eşitlik için mücadele eden bir örgüt olarak şiddete ve nefret suçlarına karşı haykırıyoruz. Kalplerimiz bu cani katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, arkadaşları ve LGBTİ topluluğu ile!

Bu sabah gazete manşetlerine ve televizyon ekranlarına yansıyan katliamın, Türkiye’deki anaakım medya organları tarafından bile bile yok sayılması bizi daha da endişelendiriyor. LGBTİ nefret suçlarına kayıtsız kalınması, böyle bir katliamda bile sansür uygulaması Türkiye’de anaakım medyanın geldiği noktayı gözler önüne sermektedir.

Dünyanın her yerinde Onur Haftası’nın kutlandığı bugünlerde, bizler de herkesi LGBTİ topluluğundaki her bir bireyin; onuru, adaleti ve özgürlüğü için birliktelik ve dayanışma çağrısına davet ediyoruz!

Dayanışmayla,
SPoD"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol