birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Spor Bakanlığı'nın raporuna göre 2019'da Wushuda bin 316 madalya kazanılmış: Nerede bu madalyalar?

SPOR 10.07.2020 09:35
Spor Bakanlığı'nın raporuna göre 2019'da Wushuda bin 316 madalya kazanılmış: Nerede bu madalyalar?
Abone Ol google-news

Eren TUTEL

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2019’da gerçekleştirilen uluslararası spor organizasyonlarıyla ilgili faaliyet raporu yayımladı. Raporda 63 branşta kazanılan madalya sayısına da yer verildi. Bakanlığın verilerine göre, toplam 8 bin 808 madalyanın kazanıldığı listede wushu bin 316 madalyayla en yakın rakibi muaythai’ye 366 madalya fark atarak ülkenin en başarılı spor branşı olarak dikkat çekti.

Rapora göre, 21 branşın toplamından daha fazla madalya kazanan wushuda Türkiye, 2019’da düzenlenen dünya şampiyonasında biri gümüş, ikisi bronz olmak üzere 3 madalya kazanmış. 5’incisi düzenlenen Geleneksel Avrupa Şampiyonası’nda ise 93 madalya elde etmiş. Diğer organizasyonlarda alınan madalyaları da toplayınca bu sayı bakanlığın yayımladığı rapordakinin yanına bile yaklaşmıyor.


Raporda bir hayli şişirilen madalya sayısının doğruluğunu teyit eden hiçbir veri yok. Ancak uluslararası şampiyonalarda başarı kazanmış gibi gösterilen sporcuların yararlandığı birçok imtiyaz var. Bakanlığın belirlediği yönetmeliğe göre uluslararası turnuvada birinci olan sporculara en fazla 200, ikinci olana en fazla 100, üçüncü olana en fazla 50 cumhuriyet altını karşılığında Türk Lirası ödülü veriliyor. Aynı zamanda milli sporcu statüsü elde eden bu sporcular üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girerken büyük ayrılacak elde ediyor ve milli sporcu maaşı alabiliyor.

41 MİLYON TL DAĞITILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2019 yılı boyunca sporcular toplam 41 milyon 209 bin lira ödül dağıtırken madalya sayısı teyit edilmeyen wushuda hak elde etmeden bu ödüllerden yararlanan sporcu olup olmadığı büyük merak konusu. Öte yandan wushu son dönemde yaşanan skandallar ve usulsüzlüklerle gündeme gelmişti.

spor-bakanligi-nin-raporuna-gore-2019-da-wushuda-bin-316-madalya-kazanilmis-nerede-bu-madalyalar-754904-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun