birgün

23° AZ BULUTLU

SPOR 10.07.2020 09:35

Spor Bakanlığı'nın raporuna göre 2019'da Wushuda bin 316 madalya kazanılmış: Nerede bu madalyalar?

Spor Bakanlığı'nın raporuna göre 2019'da Wushuda bin 316 madalya kazanılmış: Nerede bu madalyalar?

Eren TUTEL

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2019’da gerçekleştirilen uluslararası spor organizasyonlarıyla ilgili faaliyet raporu yayımladı. Raporda 63 branşta kazanılan madalya sayısına da yer verildi. Bakanlığın verilerine göre, toplam 8 bin 808 madalyanın kazanıldığı listede wushu bin 316 madalyayla en yakın rakibi muaythai’ye 366 madalya fark atarak ülkenin en başarılı spor branşı olarak dikkat çekti.

Rapora göre, 21 branşın toplamından daha fazla madalya kazanan wushuda Türkiye, 2019’da düzenlenen dünya şampiyonasında biri gümüş, ikisi bronz olmak üzere 3 madalya kazanmış. 5’incisi düzenlenen Geleneksel Avrupa Şampiyonası’nda ise 93 madalya elde etmiş. Diğer organizasyonlarda alınan madalyaları da toplayınca bu sayı bakanlığın yayımladığı rapordakinin yanına bile yaklaşmıyor.


Raporda bir hayli şişirilen madalya sayısının doğruluğunu teyit eden hiçbir veri yok. Ancak uluslararası şampiyonalarda başarı kazanmış gibi gösterilen sporcuların yararlandığı birçok imtiyaz var. Bakanlığın belirlediği yönetmeliğe göre uluslararası turnuvada birinci olan sporculara en fazla 200, ikinci olana en fazla 100, üçüncü olana en fazla 50 cumhuriyet altını karşılığında Türk Lirası ödülü veriliyor. Aynı zamanda milli sporcu statüsü elde eden bu sporcular üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girerken büyük ayrılacak elde ediyor ve milli sporcu maaşı alabiliyor.

41 MİLYON TL DAĞITILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2019 yılı boyunca sporcular toplam 41 milyon 209 bin lira ödül dağıtırken madalya sayısı teyit edilmeyen wushuda hak elde etmeden bu ödüllerden yararlanan sporcu olup olmadığı büyük merak konusu. Öte yandan wushu son dönemde yaşanan skandallar ve usulsüzlüklerle gündeme gelmişti.

spor-bakanligi-nin-raporuna-gore-2019-da-wushuda-bin-316-madalya-kazanilmis-nerede-bu-madalyalar-754904-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız