birgün

9° HAFİF YAĞMUR

Sri Lanka'da OHAL ilan edildi

Tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesinin ardından OHAL ilan edildi.

DÜNYA 13.07.2022 09:53
Sri Lanka'da OHAL ilan edildi
Abone Ol google-news

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın askeri uçakla ülkeyi terk etmesinin ardından ülkede OHAL ilan edildi.

AFP'de yer alan habere göre, Rajapaksa'nın ülkeden kaçmasından saatler sonra ülke çapında OHAL ilan edildi. Başbakanlık sözcüsü Dinouk Colombage AFP'ye verdiği demeçte, 'Cumhurbaşkanı ülke dışında olduğundan, ülkedeki durumla ilgilenmek için acil durum ilan edildi' dedi.

SRİ LANKA'DA PROTESTOLAR

Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Olayların ardından ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol