birgün

14° AÇIK

Sri Lanka’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Sri Lanka’da devam eden protestoların ardından ülke genelinde yarın yerel saatle 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DÜNYA 13.07.2022 20:17
Sri Lanka’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sri Lanka’da ekonomik ve siyasi kriz devam ederken, ülke genelinde yarın yerel saatle 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yasağın duyurulduğu bildiride söz konusu önlemin geçici Devlet Başkanı ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin "kamu düzenini korumak için gerekli" olarak gördüğü ifade edildi.

Bugün istifa etmesi beklenen Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın dün gece saatlerinde Maldivlere kaçmasının ardından Sri Lanka Anayasası’na göre, Wickremesinghe’nin parlamento tarafından geçici Devlet Başkanı olarak atanması tansiyonu yeniden yükseltti.

Halk, Wickremesinghe ve Rajapaksa'nın istifasını akşam saatlerine kadar resmi olarak sunmaması durumunda yeniden parlamento ve diğer hükümet binalarına da baskın düzenleyeceklerini duyurdu.

BAŞBAKANLIK OFİSİ BASILDI

Wickremesinghe’nin geçici Devlet Başkanı olması Sri Lanka halkını yeniden sokaklara döktü. Wickremesinghe’nin istifa etmesini isteyen halk, protestoların gerçekleştirildiği meydandan yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan Başbakanlık Ofisi'ne yürüdü.

Sokakları dolduran ve yönetimi protesto eden binlerce kişi Başbakan Wickremesinghe'nin ofisini bastı. Polis, şişe ve yabancı madde atan eylemcilere gazla müdahale etti.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol