birgün

11° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.10.2021 10:59

Starbucks, çalışanına hırsız muamelesi yapıyor

Starbucks, çalışanına hırsız muamelesi yapıyor

HABER MERKEZİ

Dünyaca ünlü ABD merkezli kahve dükkânları zinciri Starbucks’ın Türkiye şubelerinde çalışan işçiler, baskı ve ağır çalışma şartlarıyla karşı karşıya. Patronların Ensesindeyiz Platformu’na (PE) ulaşan bir barista işverenlerin, emekçilere cepsiz pantolon giyme zorunluluğu getirdiklerini aktardı.


Yönetimin, çalışanlara potansiyel hırsız gözüyle baktığını belirten barista, cepsiz pantolan giymeye bu imkanları yoksa cepleri dikmeye zorlandıklarına dikkat çekti. İşyeri içerisinde emekçilerin görev tanımları dışında işlerde de çalışmak zorunda kaldığını kaydeden barista, “Hazırladığım kahvelerin dakikalar içerisinde düzineleri bulduğunu hatırlayabiliyorum. Bazen adeta beynim tutukluk yapıyor gibi olurdu ve siparişi algılayıp harekete geçmekte bile zorlanırdım” ifadelerini kullandı.

Barista telefon taşımanın da yasak olduğunun altını çizdi. İşe giren işçilerin deneme süresi boyunca Starbucks’ın ürünlerinde çalışan indirimi alamadıklarını kaydeden barista son olarak şunları aktardı: “Şube müdürü bunun sebebini bana: ‘İndirimli alınan ürünleri, satmanızdan çekiniyorlar’ diyerek açıklamıştı.
Bunlar beni ve beraber çalıştığım pek çok emekçiyi rahatsız etmişti. Oysa Starbucks’ta kâğıt üzerinde her şey çok güzel ve samimi bir havada lanse ediliyordu. Bu kadar yüksek kâr oranlarının olduğu yerde samimiyet de alınıp satılabilen bir şey haline dönüşüyor olmalı. Starbucks gibi işletmelerde oldukça uzun bir sömürü hikâyesini barındırıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol