birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 20.04.2017 16:05

Statement of director from OSCE: ‘Votes for referendum in Turkey should be recounted’

Statement of director from OSCE: ‘Votes for referendum in  Turkey should be recounted’

In an initial report on Turkey’s referendum on constitutional amendments, OSCE stated the referendum was contested on "an unlevel playing field."

While the statements of OSCE observers were rejected and slammed by Turkey’s government officials, as well as, the president, a more recent comment came from Michael Georg Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.

Expressing his regrets over the denial of Turkey’s officials, Link said during a brief interview with Heilbronner Stimme newspaper that ‘re-counting the ballots would boost trust, which has currently been weakened.’

Link also noted that unless the government of Turkey stepped up to cooperate in launching an investigation into alleged manipulation of referendum result, its relations with European countries will also be at risk since the work of OSCE is evaluated and taken as reference by not only EU but also UN and other international bodies.

Objections in Turkey, on the other hand, have been with regards to the annulment of the referendum completely since considering ballot papers that are not stamped with the official stamp of elections board as valid is against the current law in Turkey.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/agit-ten-saibeli-secime-iliskin-yeni-aciklama-oylar-tekrar-sayilmali-156256.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol